jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۱۴۷۴۸   ۱۰ اسفند ۱۳۸۸  |  ۱۹:۵۱

مدیر روابط عمومی کاخ موزه سعدآباد از برگزاری جشنی تحت عنوان "جشنواره نوروزی " همزمان با نزدیک شدن مراسم باستانی نوروز در مجتمع تاریخی سعدآباد خبر داد.

"فهیمه نادری نژاد" امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اهمیت ثبت جهانی نوروز اظهار داشت:با توجه به اهمیت نوروز در فرهنگ ایران و اولین سال ثبت جهانی این آیین در سازمان یونسکو مجموعه سعدآباد با همکاری سازمان میراث فرهنگی جشنواره متنوعی از برنامه های فرهنگی و هنری را برگزار می کند.

وی با بیان اینکه هر کدام از روزهای برگزاری این جشن به یک نام در ارتباط با نوروز نامگذاری شده است،افزود: در طی برگزاری این جشن نشست ها و همایش های تخصصی در سالن سینمای موزه ملت برگزار خواهد شد، که در این همایشهای تخصصی به موضوعاتی "چون نوروز و گردشگری"،" نوروز و صنایع دستی"،" نوروز و محیط زیست" و " نوروز و میراث فرهنگی" پرداخته می شود.

نادری نژاد خاطر نشان کرد: اجرای شاهنامه خوانی، نمایش تئاتر و موسیقی سنتی،خیمه شب بازی،نقالی حاجی فیروز و ویژه برنامه هایی مخصوص کودکان و تقدیر از چهره های برتز از جمله برنامه های دیگر جشن نوروز است.

مدیر روابط عمومی کاخ سعد آباد از انجمن های دوستدار میراث فرهنگی چون انجمن ایلام شناسی ایران،افراز، دهکده سبز و بیستون به عنوان مجریان اصلی این مراسم نام برد و گفت: نهادهایی چون سازمان میراث فرهنگی و مجتمع تاریخی سعدآباد در برگزاری جشنواره نوروزی با این انجمن ها همکاری دارند.

به گفته وی در این مراسم نمایندگانی از تشکلها و سفاتخانه های کشورهای مرتبط با ثبت نوروز و کارشناسان گردشگری و میراث فرهنگی حضور خواهند داشت.

وی همچنین گفت: پنجشنبه 13 اسفند اختتامیه این جشنواره از ساعت 16- 19 در سالن ایوان عطار برگزار خواهد شد.

جشن نوروز از تاریخ یکشنبه 9 لغایت 13 اسفند ماه سال جاری از ساعت 10 تا 12 در کاخ سعدآباد برگزار می شود ضمن اینکه حضور در این مراسم برای عموم آزاد است.

درخواست ثبت نوروز به عنوان میراث غیر ملموس جهانی تقاضای مشترک کشورهای ایران، هند، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه بود. که سرانجام پس از سالها انتظار در 8 مهر ماه سال جاری این جشن مهم ایرانیان توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو به ثبت جهانی رسید.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر رانت‌خواری در واردات واکسن

خطر رانت‌خواری در واردات واکسن

دکتر سیدعلیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نامه مهمی به دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چند نکته مهم و اساسی در زمینه واکسن و ایمن‌سازی جامعه علیه ویروس کرونا متذکر شدند. در این نامه به موارد مهمی در خصوص خرید واکسن و فرآیند واکسیناسیون اشاره شده است که به نظر می‌رسد باید مورد توجه دولت و نظام سلامت قرار گیرد.

بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر