jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۹۳۱۶   ۳۱ شهريور ۱۳۸۲  |  ۲۳:۲۷

جمعی از اساتید بسیجی دانشگاه های کشور با ارسال نامه سرگشاده ای خطاب به رئیس جمهوری ، دیدگاه هایشان را درباره پروتکل الحاقی 1997 به پیمان منع تکثیر سلاحهای هسته ای«NPT» اعلام کردند.

به گزارش ایسنا ، در قسمتی از این نامه با تشکر از تلاشهای رئیس جمهوری و سایر مدیران کشور آمده است : «پروتکل الحاقی بدون وجود ضمانت اجرایی روشن و دقیق در راستای امنیت منطقه ای و جهانی کارآیی نداشته و نخواهد داشت ، ضمن این که همچنان نفوذ روزافزون امریکا و سیاست های تبعیض آمیز این کشور در آژانس بین المللی انرژی اتمی قابل تامل بوده و جای نگرانی دارد». این نامه می افزاید: با امضای پروتکل ، جاسوسان غربی خواهند توانست نقاط استراتژیک و امنیتی کشور را برای مقاصد شوم خود شناسایی و علامت گذاری کنند و این اطلاعات را در زمان خاص علیه مصالح کشور به کار گیرند. بدیهی است که این امر با منافع ملی و اسلامی سازگاری نداشته و خسارات غیر قابل جبرانی را همراه خواهد داشت . آنچه برای ما مهم و قابل تامل است ، عدم تمکین اکثر کشورها به ویژه جنبش عدم تعهد و نگرانی از پیامدهای پروتکل است . این نامه تصریح می کند: برخی از مدارک موجود در آرشیو اسناد انقلاب اسلامی حاکی از برنامه ریزی و تعهد کشورهای غربی به احداث بیست نیروگاه اتمی در ایران ، برای تامین انرژی برق (در راستای معاهده) NPT بوده است ، در حالی که با وقوع انقلاب اسلامی همه این تعهدات به طور یک طرفه نقض گردیده و فریاد بی نیازی جمهوری اسلامی به انرژی هسته ای سر داده شد و حتی سد راه تکمیل پروژه های نیمه تمام هسته ای صلح جویانه توسط دیگر کشورها شده اند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

هوشیاری نسبت به سناریوی آمریکایی

قطعا هدف راهبردی آمریکا، مهار قدرت جمهوری اسلامی و مولفه‌های قدرت هسته‌ای، موشکی و... از طریق وارد آوردن فشار و انجام مذاکره است. این کشور برای دستیابی به هدف خود به سکوی پرتاب اولیه یعنی برجام نیاز دارد که براساس آن بتواند پله‌های بعدی را طی کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر