jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۲۴۲۷   ۱۷ آبان ۱۳۸۸  |  ۱۶:۰۶

افزایش بیش از اندازه ظرفیت پذیرش

سازمان سنجش خلاف توافقات عمل کرد

معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص ظرفیت پذیرش دانشگاه های علوم پزشکی در کنکور 88 و تفاوت آن با میزان پذیرش از سوی سازمان سنجش گفت: سازمان سنجش اضافه بر ظرفیت اعلامی دانشگاهها پذیرش انجام داده که این خلاف توافق قبلی است.

دکتر محمدعلی محققی در گفتگو با مهر افزود: این درصد افزایش نسبت به پیش بینی و توافق قبلی بیشتر است و منطقاً به دلیل اینکه در بودجه ها تاثیر می گذارد، مشکل ساز می شود.

وی یادآور شد: بودجه ها به تناسب افزایش ظرفیت دانشگاهها افزایش نیافته است و افزایشی که در پذیرش صورت گرفته نیز مزید بر این موضوع شده است.

محققی با بیان اینکه بودجه و امکانات افزایش پیدا نکرده است، اظهار داشت: افزایش ظرفیت در دوره های کارشناسی موجب مشکلاتی در خوابگاههای دانشجویی شده است و این درحالی است که در رشته های متعدد با توجه اهمیت رشته ها باید فضای آموزشی وجود داشته باشد که اینگونه نشده است. درصدی در ظرفیت پذیرش افزایش داده شده است که این درصد افزایش یافته هنوز به طور دقیق در دانشگاهها، مقاطع و رشته ها به تفکیک مشخص نشده است اما در دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاههای مختلف از 20 تا 35 درصد متفاوت بوده است.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: گفت: پذیرش دانشجو در علوم پزشکی بر اساس برنامه چهارم توسعه انجام شده است. در واقع بخشی از ظرفیتهای مربوط به پذیرش بر اساس مصوبات برنامه چهارم توسعه انجام شده است و بخشی نیز که به خصوص بخش تحصیلات تکمیلی محسوب می شود فراتر از برنامه انجام شده است.

وی اضافه کرد: در بخش دکتری تخصصی و دوره های دستیاری وزارت بهداشت فراتر از تکالیف برنامه چهارم توسعه عمل شده و ظرفیت های پذیرش افزایش یافته است تا بتوان نیازهای تخصصی کشور را رفع کرد.

محققی گفت: از سوی دیگر وزارت بهداشت دوره های کاردانی و شبانه را محدود کرده است و این محدودیت نیز بنا به اقتضائات بوده است. چرا که در وزارت بهداشت باید بر اساس اشتغال برنامه ریزی صورت گیرد از این جهت ضرورت داشت که مقطع کاردانی به کارشناسی ارتقا یابد و این کار در طول برنامه چهارم انجام شد البته در مورد رشته های فوریت های پزشکی و بهداشت دهان و دندان وضعیت متفاوت است و در این حوزه باید دوره های کاردانی وجود داشته باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر