jamejamonline
ایام عمومی کد خبر: ۲۹۱۳۵   ۲۷ شهريور ۱۳۸۲  |  ۰۱:۵۲

جامجم آنلاین  42 سال پیش در شب 17 سپتامبر سال 1961 میلادی ، یک فروند هواپیمای قدیمی DC-6 با رنگ و آرم سازمان ملل متحد که حامل داگ هامرشولد دبیرکل سازمان ملل متحد ، 3 نفر از مشاورانش ، فرستاده ویژه وی در امور کنگو ، چند مامور امنیتی

و خدمه پرواز بود ، اندکی پس از نیمه شب ناگهان از ارتفاع آن کاسته میشود و به صخرهای برخورد میکند.
امدادگران اجساد بی جان پانزده نفر از شانزده سرنشین هواپیما از جمله داگ هامرشولد را مییابند.

تنها شخصی که زنده مانده بود یک مامور امنیتی امریکایی به نام هارولد جولیان بودکه چهار روز بعد بر اثر شدت سوختگی جان خود را از دست می دهد.
داگ هامرشولد برای بررسی اوضاع بحرانی کنگو به آن کشور سفر کرده بود.

در آن زمان جنگ داخلی در کنگو مستعمره سابق بلژیک بیداد می کرد.
نیروهای کاتانگایی موسی چومبه و مزدوران خارجی با نیروهای دولتی درگیر بودند.
داگ هامرشولد به عنوان یک میانجی و پیامآور صلح به کنگو رفته بود.
وی پس از ملاقات با مقامات دولتی در شهر لئوپولد ویل (کینشازا امروزی) قصد داشت عازم ندولو شود تا با موسی چومبه رهبر جداییطلبان کاتانگا در مورد شرایط آتشبس و مقدمات برقراری صلح گفتگو کند.

هواپیمای حامل وی پس از برخاستن از فرودگاه لئوپولد ویل با چراغهای خاموش به دلیل حفظ امنیت به سوی ندولو واقع در 220 کیلومتری شمال لوزاکا پایتحت رودزیای شمالی (زامبیا امروزی) پرواز میکرد که ناگهان از ارتفاع هواپیما کاسته شد و پس از برخورد با یک صخره آتش گرفت.
هارولد جولیان قبل از مرگ توانست اطلاعاتی را در مورد این سانحه فاش کند.
وی گفت: پس از این که از ارتفاع هواپیما کاسته شد ، خلبان تلاش کرد با انجام مانورهایی ارتفاع پرواز را افزایش دهد که ناگهان نوری درخشید و در پی آن انفجاری رخ داد.
بسیاری از افراد حتی امروز نیز معتقد هستند ، مزدورانی که درخدمت شرکتهای معدنی بودند ، هواپیمای هامرشولد را سرنگون کردند.

اما سازمان ملل متحد و دولت سوئد ترجیح دادهاند پس از گذشت سالها از این سانحه دوباره پرونده آن گشوده نشود.
داگ هامرشولد هنگام مرگ 55 سال داشت

وی پسر یک نخست وزیر اسبق کشور سوئد بود.
هامرشولد دومین دبیرکل تاریخ سازمان ملل متحد در آوریل سال 1953 میلادی به این مقام انتخاب شد و در سال 1957 میلادی برای دوره دوم نیز دوباره به مقام دبیرکلی سازمان ملل متحد برگزیده شد.

پیکر هامرشولد در جریان مراسم باشکوهی در شهر اوپسالا سوئد به خاک سپرده شد.
به این ترتیب در شب 17 سپتامبر سال 1961 میلادی هواپیمای حامل داگ هامرشولد در شرایط مشکوکی سرنگون گردید و کلیه سرنشینان آن از جمله داگ هامرشولد کشته شدند ، دنیا یک مرد صلح را از دست داد.

مرگ وی علیرغم افشاگریهایی که در سال 1992 میلادی در مورد دخالت شرکت معدنی یونیون بلژیک در این سانحه صورت گرفت و اظهارات اسقف دزموند توتو در سال 1998 میلادی مبنی بر یک توطئه غرب برای قتل داگ هامرشولد ، هنوز در پرده ابهام قرار دارد.

بهرام افتخاری


ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: