jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۹۲۱۳ ۳۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

آیا فکر نمی‌کنید زمان آن رسیده باشد که به خورشید جدی‌تر فکر کنیم و به عنوان یکی از مهم‌ترین راه‌های تامین انرژی برای آینده و دستیابی به آینده‌ای روشن‌تر برای زمین به آن نگاه کنیم؟ درباره انرژی خورشیدی همواره نکاتی کلیدی مطرح شده‌اند: این‌که انرژی‌ای که از این ستاره رها می‌شود بسیار زیاد و در عین حال کاملا پاک است. بشر از مدت‌ها پیش به این نتیجه رسیده که تکیه بر منابعی نظیر گازهای طبیعی، نفت و ذغال‌سنگ می‌تواند خطری جدی برای آینده و به معنی در معرض تهدید قرار دادن حیات آیندگان باشد. در حقیقت، آنچه که به عنوان تبعات منفی استفاده از این منابع پایان‌پذیر مطرح می‌شود، به تدریج جامعه جهانی را نگران می‌کند.

در حال حاضر نیز تغییرات جوی به عنوان پیامد منفی و نامیمون این فرآیند در نظر گرفته می‌شود. از چند دهه پیش، این ضرورت از سوی نهادهای علمی و تحقیقاتی جهان مورد تاکید قرار گرفته که به جای تکیه بر منابع سوختی ناپایدار و پایان‌پذیری نظیر سوخت‌های فسیلی، به آسمان دقت کنیم و از خورشید به عنوان منبع بی‌پایانی از انرژی پاک استفاده کنیم. در این میان تغییر استراتژی‌ها در عرصه‌های گوناگون امری ضروری است. بسیاری از محققان معتقدند بدون تغییر تکیه‌گاه اقتصاد نوین از منابع سوختی فسیلی به سایر منابع پاک ازجمله خورشید، تغییر استراتژی بی‌معنی خواهد بود. عقیده بر این است که زمین نیازمند نگاه تازه‌ای درخصوص کیفیت مراقبت از آن است. بیش از چندین دهه است که استفاده از سوخت‌های فسیلی به اوج خود رسیده است. در حالی که در سال‌های اخیر بر استفاده از منابع پاک انرژی تاکید می‌شود، تحرکات در این زمینه همواره کند و پراکنده بوده و هیچگاه پاسخگوی نیازهای گسترده بشری نبوده است. در این سال‌ها، تولید نسل جدیدی از سلول‌های خورشیدی چاره‌ای بوده است که محققان آن را تنها یک گام در راه طولانی تکیه گسترده بر انرژی خورشیدی می‌دانند؛ گامی که با تغییر نگاه در سطح کلان اقتصادی می‌تواند به گام‌هایی بزرگ و بیشتر تبدیل شود.

مترجم: سعید حسینی
* مقاله‌نویس سایت علمی تحقیقاتیMotherEarth

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر