jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۹۰۰۰ ۳۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۰

انتظار افغان‌ها با گذشت 2 ماه از زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری 20 اوت (29 مرداد) پایان یافت و موافقت حامد کرزای، رئیس‌جمهور این کشور و یکی از دو نامزد اصلی انتخابات با برگزاری دور دوم آن در 16آبان ماه سرانجام به بحران سیاسی ناشی از تاخیر در انتشار نتایج انتخابات در کشور پایان داد.

تاخیر در اعلام نتایج تحقیقات انتخابات به عنوان یک پروسه مهم سیاسی نه تنها با پیچیدگی‌های خاص خود همراه بود بلکه باعث رکود سیاسی و بدتر شدن شرایط امنیتی در این کشور شده بود؛ به طوری که شورشیان مسلح مخالف حکومت بر فعالیت‌های ضددولتی خود افزودند.

اگرچه کمیسیون مستقل انتخابات 25 شهریور ماه نتایج مقدماتی انتخابات را اعلام کرد و کرزای با 54 درصد آراء به عنوان برنده معرفی شد اما مطابق قانون انتخابات افغانستان معرفی برنده نهایی تنها پس از رسیدگی به اعتراض داوطلبان ریاست‌جمهوری از نحوه برگزاری انتخابات امکان‌پذیر است.رسیدگی به موارد تخلف، تقلب و دست کاری در آراء صندوق‌های رای برعهده کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی است. این نهاد متشکل از پنج نفر بود که 3 عضو خارجی آن منصوب کای ایده، نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان و 2 عضو افغان آن از سوی دادگاه عالی کشور معرفی و احکام خود را از کرزای دریافت کرده بودند.

با وجود آن که در قانون اساسی و قانون انتخابات افغانستان وظایف این دو نهاد مشخص است اما وجود ابهام در برخی مواد قانون باعث بروز اختلاف نظر میان این دو نهاد مهم شد تا آن جا که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی به دستور گرفتن از اجانب و کمیسیون انتخابات نیز به طرفداری از کرزای متهم شده بودند.

با افزایش انتقادها از عملکرد این دو نهاد و کناره‌گیری مولوی محمد مصطفی بارک‌زی، عضو افغان کمیسیون بررسی شکایت‌های انتخاباتی و انتقاد از دخالت کشورهای خارجی در کارکرد این نهاد نه تنها اختلافات فروکش نکرد بلکه موارد بدبینی و عدم اعتماد و نگرانی‌ها در جامعه نیز افزایش یافت.

نگرانی‌ها در شهر کابل، پایتخت افغانستان با 5 میلیون نفر جمعیت به قدری افزایش پیدا کرده بود که پس از تاریک شدن هوا تردد مردم و خودروها در شهر به حداقل رسیده بود. نه تنها اتباع خارجی مقیم این منطقه که افغان‌ها هم ترجیح می‌دادند از ساعت 19عصر حتی‌الامکان از منازل خود خارج نشوند.

بحران سیاسی به وجود آمده در کشور با سفر مقامات برخی کشورهای خارجی وارد مرحله جدید ی شد. طی این مدت برای برون رفت از کشور راهکارهای سیاسی متعددی از سوی احزاب و گروه‌ها مطرح شد که در میان آنها می‌توان به تشکیل دولت موقت، دولت وحدت ملی، دولت ائتلافی، دولت مشارکت ملی، کناره‌گیری کرزای از قدرت، برگزاری انتخابات مجدد و تشکیل نهاد سنتی لویه‌جرگه اضطراری متشکل از رهبران اقوام و بزرگان و انتخاب رئیس‌جمهور موقت اشاره کرد.کابل طی این هفته شاهد سفر شماری از مقامات سیاسی ژاپن، آمریکا، فرانسه و بریتانیا بود و مقامات خارجی با عبدالله عبدالله، وزیر پیشین امور خارجه افغانستان و کرزای دیدارهای متعددی برگزار کردند.کرزای عصر سه‌شنبه طی نطقی که به زبان پشتو ایراد شد از موافقت خود با تصمیم کمیسیون انتخابات دال بر 2 مرحله‌ای شدن انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد تا بحران انتخاباتی لااقل فعلا فروکش کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر