jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۸۰۹   ۲۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۳

گروه اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: پس از تصویب قانون هدفمند شدن یارانه‌ها و اصلاح رفتار مصرف‌کنندگان می‌توان افزایش قیمت‌ها را در یک دوره کوتاه‌مدت کنترل کرد. سیدشمس‌الدین حسینی در گفتگو با فارس، درباره رکود اقتصادی در کشور، گفت: سال گذشته دغدغه کشور بیشتر از جنس کنترل قیمت‌ها بود که با توجه به سیاستگذاری‌هایی که صورت گرفت شاهد کاهش روز به روز رشد شاخص‌ قیمت‌ها هستیم.وی با اشاره به بروز رکود در ایران اظهار کرد: امسال متوجه شدیم موجی از بحران اقتصاد جهانی در راه است و این بحران با وقفه به ایران خواهد رسید، ولی از آنجا که ساختار‌های اقتصادی ایران فرق‌می‌کرد در برخی از حوزه‌ها مانند بازار سرمایه مصون بودیم.

حسینی تصریح کرد: پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش تقاضا برای محصولات به دلیل بحران جهانی بود.وزیر اقتصاد اضافه کرد: با توجه به خارجی بودن منشأ بحران و این‌که بحران در سطح جهانی در حال تضعیف است، می‌توان با استفاده از افزایش بهای نفت شرایط کشور را بهبود بخشید.وی اثر تورمی این لایحه را دارای ابعادی دانست و گفت: عامدانه و آگاهانه بپذیریم یک‌سری از قیمت‌ها باید واقعی شود و یکی از محورهای این لایحه این است که امروز الگوی مصرف انرژی در کشور بی‌رویه است.به گفته حسینی، اگر امروز شاهد اتلاف منابع در حوزه‌های مختلف هستیم به این دلیل است که قیمت‌ها دچار اختلال هستند و باید درست شوند.

وی با اشاره به راهکارهای جبرانی اجرای این لایحه تاکید کرد: وقتی قیمت حامل‌ها افزایش می‌یابد این افزایش قیمت یک منشأ دارد که باید برای جامعه راهکارهایی را جهت جبران فشار وارد شده به مردم اندیشید.وزیر اقتصاد افزود: این بخش از افزایش قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر، ولی قابل کنترل و مدیریت است. وقتی رفتار مصرف اصلاح ‌شود، بهره‌وری افزایش می‌یابد و در یک دوره میان مدت این قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.حسینی درباره تورم انتظاری توضیح داد: بخش‌ دیگر افزایش قیمت‌ها، انتظاری است. این افزایش قیمت انتظاری یک مساله جبری نیست، به این معنی که انتظار داشته باشیم قیمت‌ها افزایش پیدا کند، قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد.

وی تصریح کرد: موقعی که این ذهنیت‌ها بر رفتار مصرف‌کننده غالب شد، مصرف‌کننده با خرید بیشتر تولیدکننده را برای گران‌تر فروختن ترغیب می‌کند تا محصولات با تاخیر عرضه شوند، این مسائل موجب تورم انتظاری می‌شوند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر
نظرسنجی بیشتر
پیش بینی شما از نتیجه دربی استقلال و پرسپولیس ؟
برد استقلال
برد پرسپولیس
تساوی