jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۶۰۴ ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: خوددرمانی در شکم‌دردهای اورژانسی کودکان باعث حادتر شدن بیماری آنها می‌شود. دکتر بهزاد رحمانی، عضو هیات مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران با بیان این خبر اظهار کرد: برخی والدین در برخورد با شکم‌دردهای اورژانسی کودکان با عناوینی چون دستورات طب سنتی به خوددرمانی پرداخته و با انجام کارهای مخاطره‌آمیزی مانند تجویز ملین‌ها مانند روغن زیتون و روغن کرچک، دادن خاکشیر و گل ختمی یا گرم کردن ناحیه شکم و استفاده از کیسه آب گرم و در برخی مواقع استفاده از مسکن‌های موجود در منزل، کودک را با مشکلات حادتری مواجه می‌کنند.عضو کمیته علمی چهارمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران گفت: ‌اورژانس‌های شکم و لگن، یکی از مسائل مبتلا به جامعه کنونی است. به عنوان مثال اگر یک شکم‌درد در یک کودک 2 ساله را اورژانس شکم و لگن تلقی کنیم، قاعدتا اولین کسانی که با این مساله اورژانسی برخورد می‌کنند، پدر و مادر هستند که در خط اول برخورد قرار دارند و اگر دچار اشتباه رفتاری شوند، می‌توانند باعث تغییر سرنوشت بیمار شوند.

دکتر رحمانی برخی تظاهرات شکم‌دردهای اورژانسی را شامل درد، بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، تب و لرز برشمرد و افزود: با آن که بسیاری از شکم‌دردها دارای اهمیت جراحی نیستند؛ ولی لازم است بین این گونه شکم‌دردها و مواردی که اندیکاسیون جراحی دارند، تفکیک داده شود و با خوددرمانی، ‌مساله درمان بیمار به مخاطره انداخته نشود.وی به والدین توصیه کرد: به محض مواجه شدن با شکم‌دردهای اورژانسی به پزشک مراجعه کنند و بدین ترتیب با استفاده از روش‌های موجود تشخیصی مانند آزمایش خون، ‌سونوگرافی، سی‌تی‌اکسن، MRI و معاینات تخصصی توسط پزشک، راه را برای درمانی مناسب هموار کنند.دکتر رحمانی بحث اورژانس‌های شکم و لگن را محور اصلی چهارمین کنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران عنوان کرد و افزود:‌ این کنگره با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش،‌ انستیتو کانسر، ‌انجمن پزشکان عمومی، انجمن پرستاری، انجمن طب اورژانس، اورژانس کشوری و سازمان انتقال خون ایران از 18 آذر به مدت 3 روز در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر