jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۳۴۸   ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۱

گروه سیاسی: محمد البرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: در مورد خطر برنامه هسته‌ای ایران اغراق گویی شده و آنچه موازنه قوا را در خاورمیانه به هم می‌ریزد خارج ماندن اسرائیل از چارچوب پیمان ان.پی.تی است. به گزارش ایرنا، البرادعی در مصاحبه با روزنامه اتریشی دی پرسه گفت: من فکر نمی‌کنم فردا صبح که از خواب بیدار شدیم متوجه شویم ایران یک سلاح هسته‌ای دارد.

البرادعی ادامه داد: باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا هم این موضوع را درک کرده که مذاکره تنها راه‌حل ممکن با ایران است.

وی افزود: ایران می‌خواهد نه فقط درباره موضوع هسته‌ای بلکه درباره مجموعه مشکلات فیمابین میان آمریکا و ایران بحث و مذاکره کند. ایران می‌تواند نقش محوری مهمی در خاورمیانه ‌ -افغانستان و عراق-‌ ایفا کند.

مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه سخنانش تصریح کرد: ما باید از خودمان بپرسیم که چرا کشورها درپی دستیابی به سلاح هسته‌ای بر می‌آیند. آنها در جستجوی قدرت و قدر و منزلت هستند. اسرائیل می‌گوید که هرگز نمی‌تواند یک ایران دارای سلاح هسته‌ای را تحمل کند. از سویی رهبران کشورهای عرب هم می‌گویند که یک اسرائیل دارای سلاح هسته‌ای را تحمل نمی‌کنند.

البرادعی برای حل این موضوع پیشنهاد کرد، کل خاورمیانه باید به منطقه عاری از سلاح هسته‌ای تبدیل شود. وی ادامه داد: البته این امر نیاز به زمان دارد. ولی ما باید همچنین به خاطر داشته باشیم که عدم موازنه قوا در این است که کشوری مانند اسرائیل از پیمان ان.پی.تی خارج بماند و دیگر کشورها الزاما محصور آن باشند.

البرادعی همچنین خاطرنشان کرد: مذاکرات بدون پیش‌شرط آمریکا و ایران تنها راه‌حل اختلاف‌نظرها بر سر برنامه‌ هسته‌ای تهران است. وی تاکید کرد: تحریم‌ها فقط باعث بدتر شدن این اختلاف می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر
نظرسنجی بیشتر
پیش بینی شما از نتیجه دربی استقلال و پرسپولیس ؟
برد استقلال
برد پرسپولیس
تساوی