jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۳۱۶ ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۸

مدیرکل دفترسلامت روانی و اعتیاد وزارت بهداشت:

نیمی از بیماران روانی سوءمصرف موادمخدر دارند

گروه جامعه: مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با انتقاد از نحوه تعامل سازمان‌های بیمه‌گر با بخش‌های روانپزشکی گفت: در صورتی که فرد مبتلا به اختلالات روانپزشکی همزمان به اختلال دیگری مانند اعتیاد نیز دچار باشد، بیمه از آن حمایت نمی‌کند. این در حالی است که معمولا اختلالات روانی دوگانه بوده و با اختلالات جسمی همراهند. به گزارش ایسنا، دکتر صابری زفرقندی در نشست خبری هفته سلامت بهداشت روان با بیان این مطلب گفت: شایع‌ترین این اختلال نیز سوء مصرف مواد است؛ به طوری که بیش از 50 درصد بیماران روانی به نوعی سوءمصرف مواد مخدر دارند.به این منظور مطالباتی با سازمان‌های بیمه‌گر صورت گرفته است و امیدواریم این قضیه اصلاح شود.وی افزود: در حال حاضر، پوشش خدمات روانپزشکی در روستاها حدود 95درصد است؛ اما پوشش این خدمات در شهرها حدود 30 درصد است. بر این اساس، توسعه خدمات مراقبت‌های روانپزشکی مبتنی بر نیاز جامعه بررسی می‌شود تا کیفیت زندگی بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی تضمین شود.وی با بیان این‌که بار اختلالات روانپزشکی در همه کشورها بالاست، ادامه داد: در این زمینه، مطالعات در ایران نیز نشان داده که اختلالات روانپزشکی در کشور حدود 20 تا 21 درصد است؛ اما تفاوت آن در شیوع میان زنان ومردان است؛ به طوری که اختلالات روانپزشکی در زنان حدود 7/0 درصد بیشتر از مردان است.

زفرقندی بیکاری را یکی از عوامل بروز اختلالات روانپزشکی عنوان کرد و گفت: افراد بیکار 8/1 برابر بیشتر از افراد شاغل به اختلالات روانپزشکی مبتلا می‌شوند. عوامل اجتماعی و خانوادگی در ایجاد این اختلالات نقش چندانی ندارند؛ اما در شعله ور شدن آنها بسیار موثرند. در مجموع زمینه‌های ارثی در بروز اختلالات روانی بسیار مهم هستند.

وی اختلالات خلقی و افسردگی را از شایع‌ترین اختلالات روانی عنوان کرد و گفت: این اختلالات در زنان شایع‌تر است و پس از اختلالات خلقی و افسردگی، اضطراب‌ها مطرح می‌شوند.

وی با تاکید بر لزوم فراهم آوردن امکانات درمانی برای جمعیت 10 تا 12 میلیون نفر مبتلا به اختلالات روانپزشکی در کشور گفت: لازم است که دسترسی به خدمات مراقبت‌های اولیه بهداشتی در این زمینه فراهم شود. متاسفانه امکانات در این زمینه توسعه پیدا نکرده است و تجهیزات و نیروی انسانی لازم در برخی شهرها وجود ندارد اما این امر به معنای محروم بودن شهرها از تمامی خدمات روانپزشکی نیست.

دکتر صابری زفرقندی ارتقای نظام ادغام سلامت بهداشت و روان و شبکه بهداشت روستایی و همچنین انگ‌زدایی از اختلالات روانپزشکی را از اولویت‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: امروزه مراجعه به روانپزشک شرمی به دنبال ندارد. این درحالی است که در گذشته مردم از انگ اجتماعی این بیماری هراس داشتند و برای درمان به پزشک مراجعه نمی‌کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر