jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۳۱۶ ۲۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۸

مدیرکل دفترسلامت روانی و اعتیاد وزارت بهداشت:

نیمی از بیماران روانی سوءمصرف موادمخدر دارند

گروه جامعه: مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با انتقاد از نحوه تعامل سازمان‌های بیمه‌گر با بخش‌های روانپزشکی گفت: در صورتی که فرد مبتلا به اختلالات روانپزشکی همزمان به اختلال دیگری مانند اعتیاد نیز دچار باشد، بیمه از آن حمایت نمی‌کند. این در حالی است که معمولا اختلالات روانی دوگانه بوده و با اختلالات جسمی همراهند. به گزارش ایسنا، دکتر صابری زفرقندی در نشست خبری هفته سلامت بهداشت روان با بیان این مطلب گفت: شایع‌ترین این اختلال نیز سوء مصرف مواد است؛ به طوری که بیش از 50 درصد بیماران روانی به نوعی سوءمصرف مواد مخدر دارند.به این منظور مطالباتی با سازمان‌های بیمه‌گر صورت گرفته است و امیدواریم این قضیه اصلاح شود.وی افزود: در حال حاضر، پوشش خدمات روانپزشکی در روستاها حدود 95درصد است؛ اما پوشش این خدمات در شهرها حدود 30 درصد است. بر این اساس، توسعه خدمات مراقبت‌های روانپزشکی مبتنی بر نیاز جامعه بررسی می‌شود تا کیفیت زندگی بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی تضمین شود.وی با بیان این‌که بار اختلالات روانپزشکی در همه کشورها بالاست، ادامه داد: در این زمینه، مطالعات در ایران نیز نشان داده که اختلالات روانپزشکی در کشور حدود 20 تا 21 درصد است؛ اما تفاوت آن در شیوع میان زنان ومردان است؛ به طوری که اختلالات روانپزشکی در زنان حدود 7/0 درصد بیشتر از مردان است.

زفرقندی بیکاری را یکی از عوامل بروز اختلالات روانپزشکی عنوان کرد و گفت: افراد بیکار 8/1 برابر بیشتر از افراد شاغل به اختلالات روانپزشکی مبتلا می‌شوند. عوامل اجتماعی و خانوادگی در ایجاد این اختلالات نقش چندانی ندارند؛ اما در شعله ور شدن آنها بسیار موثرند. در مجموع زمینه‌های ارثی در بروز اختلالات روانی بسیار مهم هستند.

وی اختلالات خلقی و افسردگی را از شایع‌ترین اختلالات روانی عنوان کرد و گفت: این اختلالات در زنان شایع‌تر است و پس از اختلالات خلقی و افسردگی، اضطراب‌ها مطرح می‌شوند.

وی با تاکید بر لزوم فراهم آوردن امکانات درمانی برای جمعیت 10 تا 12 میلیون نفر مبتلا به اختلالات روانپزشکی در کشور گفت: لازم است که دسترسی به خدمات مراقبت‌های اولیه بهداشتی در این زمینه فراهم شود. متاسفانه امکانات در این زمینه توسعه پیدا نکرده است و تجهیزات و نیروی انسانی لازم در برخی شهرها وجود ندارد اما این امر به معنای محروم بودن شهرها از تمامی خدمات روانپزشکی نیست.

دکتر صابری زفرقندی ارتقای نظام ادغام سلامت بهداشت و روان و شبکه بهداشت روستایی و همچنین انگ‌زدایی از اختلالات روانپزشکی را از اولویت‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: امروزه مراجعه به روانپزشک شرمی به دنبال ندارد. این درحالی است که در گذشته مردم از انگ اجتماعی این بیماری هراس داشتند و برای درمان به پزشک مراجعه نمی‌کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر