jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۱۶۸   ۲۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۲۱:۲۸

مجموعه ای از آثار خطی نفیس موزه ملک در آستانه میلاد امام رضا (ع) و همزمان با هفتاد و دومین سالروز وقف کتابخانه و موزه ملی ملک، در موزه ها و مراکز فرهنگی شهرهای تهران، قم، اصفهان و شیراز به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش ایرنا از کتابخانه و موزه ملی ملک، این موزه در قالب جشنواره "ماه هشتم" نمایشگاهی از تصاویر برگزیده کلمات قصار امام علی (ع) که نسخه اصل آنها در موزه ملک نگهداری می شود، در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در کاخ صاحبقرانیه برپا می شود.

همچنین تصاویری از قطعات و قعات خوشنویسان نامدار عصر صفویه تا قاجار همچون میرعماد، علیرضا عباسی، میرزا غلامرضا اصفهانی، عبدالمجید طالقانی و اشرف الکتاب اصفهانی در موزه رضا عباسی به نمایش گذاشته می شود.

نمایشگاهی از نسخه خطی قصیده به خط علاء الدین تبریزی، کاتب دربار شاه تهماسب صفوی و از بنیانگذاران خط نسخ ایران در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برپا می شود. این نسخه نیز به شماره 103 زینت بخش گنجینه کتابخانه ملی ملک است.

نمایش تصاویر برگزیده کتاب زاد المعاد به خط وصال شیرازی، شاعر و خوشنویس نامدار سده سیزدهم هجری در موزه آستانه مقدس حضرت معصومه (س) از دیگر برنامه های کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت میلاد امام رضا (ع) است.

همزمان کاخ موزه چهل ستون اصفهان و مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس به ترتیب میزبان تصاویر برگزیده کتاب زیارت و تماشای حافظ خواهد بود. در این دو نمایشگاه برخی نفایس خطی کتابخانه ملک به نمایش درآمده است.
کتابخانه و موزه ملی ملک در ششم آبان 1316 خورشیدی توسط زنده یاد حاج حسین ملک، برای استفاده عموم مردم وقف آستان قدس رضوی شد.

این نهاد فرهنگی که همزمان با میلاد امام رضا (ع) هفتاد و دومین سالروز بنیاد خود را جشن می گیرد، 19 هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس و مجموعه هایی از سکه، فرش، تمبر، آثار لاکی، تابلوهای نقاشی ایرانی و اروپایی و قطعات و مرقعات خوشنویسان بزرگ ایران را در خود جای داده است.

جشنواره ماه هشتم از 28 مهر تا 8 آبان ماه برگزار می شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر