jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۸۱۰۶ ۲۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

گروه فرهنگ و هنر: به اعتقاد محمدعلی سپانلو در طول تاریخ شعر ما برگزیده‌ترین آثار، آثاری هستند که به حقیقت انسانی پرداخته‌اند؛ نه به اخبار زمان. سپانلو که درباره‌ «شعر و حقیقت» با ایسنا سخن می‌گفت، تاکید کرد: اگر منظور از حقیقت، بیان وقایع روزمره است، انعکاس آن وظیفه‌ شعر نیست. شعر برای خود، حقیقت مخصوص خود را دارد. شعر بر ارزش‌های انسانی متکی است؛ زیرا همیشه نوعی جهان‌بینی آزادیخواهانه داشته است.

سپانلو همچنین در ادامه به شعرهایی که به رخدادهای مختلف پرداخته‌اند، اشاره کرده و گفته است: حتی بین اشعاری که به اخبار زمان پرداخته‌اند، بهترین آنها شعری است که به حقیقت انسانی هم دقت کرده است. هیچ شعر خوبی از حقیقت ویژه خود خالی نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر