jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۶۰۰   ۲۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

این روزها مفهوم جذابی از میان فناوری‌های سبز سر درآورده است که به نظر بسیاری از مردم تا حد زیادی فانتزی و دور از واقعیت به نظر می‌رسد: پشت‌بام‌های سبز. راه یافتن پوشش‌های سبز به پشت‌بام‌ها تا همین چند سال پیش صرفا به زحمت در داستان‌های علمی و تخیلی دیده می‌شد چون توجه به اهمیت و زیرساختارهای فناوری سبز مقوله‌ای بسیار جوان و نوپاست، اما در برخی کشورهای جهان ازجمله چند کشور اروپایی این مقوله به تدریج رنگ واقعیت به خود گرفته است.

بررسی‌های جدیدی انجام شده و مشخص شده که در صورت کشاندن پوشش‌های سبز به پشت‌بام‌ها، نه‌تنها نمای عمودی شهرها جذابیت و زیبایی دوچندانی پیدا خواهند کرد، بلکه تا حد قابل توجهی نیز از حجم گازهای گلخانه‌ای زمین کاسته می‌شود. به نوعی می‌توان گفت تنها با اعمال تغییراتی جزیی در ساختمان‌سازی نوین، می‌توان باغچه‌ها و حتی باغ‌های سرسبزی در پشت‌بام‌ها پرورش داد که در قالب شش‌های کوچک، اما تازه‌نفس زمین در خدمت مردم غرق در دود و آلودگی هوا باشند. شاید در نگاه نخست افراد زیادی پیدا نشوند که چنین تمایلی داشته باشند، اما این ایده به تدریج و همزمان با افزایش نگرانی‌ها درخصوص گرم‌تر شدن زمین و بیشتر شدن توده گازهای گلخانه‌ای، به یک الزام تبدیل می‌شود. البته در این میان باید به واقعیتی روشن توجه کرد: به‌کارگیری پوشش‌های سبز نظیر پرورش گیاهان در باغ و باغچه‌های کوچک و بزرگ روی پشت‌بام‌ها، تاثیر مثبت فوری بر گرمایش زمین و تغییرات جوی نخواهد داشت، اما باید به این ایده به عنوان تکه‌های کوچک پازلی بزرگ نگاه کرد که در کنار هم تصویری از هدف نهایی یعنی کمک به سبز شدن دوباره زمین ترسیم می‌کنند. کارشناسان معتقدند که باید مصالح ساختمانی جدید و مقاومی ارائه کرد که ضمن برخورداری از سطح بالایی از مقاومت در برابر رسوبات آبی، تاثیر منفی بر عمر مفید ساختمان نداشته باشد. به نظر می‌رسد که در سال‌های آتی نسل جدیدی از ساختمان‌ها ساخته می‌شوند که با تکیه بر مصالح ساختمانی جدید، عناصر اصلی شهرهای سبز شمرده خواهند شد. طی 2 تا 3 سال آینده، نمونه‌های قابل ذکری از این ایده به واقعیت عینی تبدیل خواهند شد. البته آن موقع هم هنوز برای نظر دادن درخصوص تاثیر استفاده از این ایده بر کاهش حجم گازهای گلخانه‌ای زمین کمی زود است، اما همگان نسبت به این فرآیند خوشبین هستند.

جاکوب آرون
روزنامه‌نگار و مقاله‌نویس نیوساینتیست
مترجم: سعید حسینی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر