jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۷۶۰۰ ۲۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۰۰

این روزها مفهوم جذابی از میان فناوری‌های سبز سر درآورده است که به نظر بسیاری از مردم تا حد زیادی فانتزی و دور از واقعیت به نظر می‌رسد: پشت‌بام‌های سبز. راه یافتن پوشش‌های سبز به پشت‌بام‌ها تا همین چند سال پیش صرفا به زحمت در داستان‌های علمی و تخیلی دیده می‌شد چون توجه به اهمیت و زیرساختارهای فناوری سبز مقوله‌ای بسیار جوان و نوپاست، اما در برخی کشورهای جهان ازجمله چند کشور اروپایی این مقوله به تدریج رنگ واقعیت به خود گرفته است.

بررسی‌های جدیدی انجام شده و مشخص شده که در صورت کشاندن پوشش‌های سبز به پشت‌بام‌ها، نه‌تنها نمای عمودی شهرها جذابیت و زیبایی دوچندانی پیدا خواهند کرد، بلکه تا حد قابل توجهی نیز از حجم گازهای گلخانه‌ای زمین کاسته می‌شود. به نوعی می‌توان گفت تنها با اعمال تغییراتی جزیی در ساختمان‌سازی نوین، می‌توان باغچه‌ها و حتی باغ‌های سرسبزی در پشت‌بام‌ها پرورش داد که در قالب شش‌های کوچک، اما تازه‌نفس زمین در خدمت مردم غرق در دود و آلودگی هوا باشند. شاید در نگاه نخست افراد زیادی پیدا نشوند که چنین تمایلی داشته باشند، اما این ایده به تدریج و همزمان با افزایش نگرانی‌ها درخصوص گرم‌تر شدن زمین و بیشتر شدن توده گازهای گلخانه‌ای، به یک الزام تبدیل می‌شود. البته در این میان باید به واقعیتی روشن توجه کرد: به‌کارگیری پوشش‌های سبز نظیر پرورش گیاهان در باغ و باغچه‌های کوچک و بزرگ روی پشت‌بام‌ها، تاثیر مثبت فوری بر گرمایش زمین و تغییرات جوی نخواهد داشت، اما باید به این ایده به عنوان تکه‌های کوچک پازلی بزرگ نگاه کرد که در کنار هم تصویری از هدف نهایی یعنی کمک به سبز شدن دوباره زمین ترسیم می‌کنند. کارشناسان معتقدند که باید مصالح ساختمانی جدید و مقاومی ارائه کرد که ضمن برخورداری از سطح بالایی از مقاومت در برابر رسوبات آبی، تاثیر منفی بر عمر مفید ساختمان نداشته باشد. به نظر می‌رسد که در سال‌های آتی نسل جدیدی از ساختمان‌ها ساخته می‌شوند که با تکیه بر مصالح ساختمانی جدید، عناصر اصلی شهرهای سبز شمرده خواهند شد. طی 2 تا 3 سال آینده، نمونه‌های قابل ذکری از این ایده به واقعیت عینی تبدیل خواهند شد. البته آن موقع هم هنوز برای نظر دادن درخصوص تاثیر استفاده از این ایده بر کاهش حجم گازهای گلخانه‌ای زمین کمی زود است، اما همگان نسبت به این فرآیند خوشبین هستند.

جاکوب آرون
روزنامه‌نگار و مقاله‌نویس نیوساینتیست
مترجم: سعید حسینی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر