jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۶۵۷ ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

در همایش بزرگداشت سالروز تولد این شاعر مطرح شد

درخواست انتقال سهراب از مشهد اردهال به گلستانه

گروه فرهنگ و هنر: همایش بزرگداشت هشتاد و یکمین سالروز تولد «سهراب سپهری» با گلباران مزار این شاعر و نقاش معاصر در کاشان برگزار شد. «ما هیچ، ما نگاه» عنوان همایشی بود که کانون اندیشه جوان سپهری در دومین سال متوالی آن را برگزار کرد هر چند سال گذشته با آغاز این همایش قرار بود جایزه‌ای نیز با نام سهراب تعیین شود که امسال از آن خبری نبود، اما برگزارکنندگان در این همایش خواستار انتقال قبر سهراب به گلستانه (جایی که خود سهراب هم وصیت کرده بود) شدند. محمود ساطع دبیر این همایش، با اشاره به فضایی که آرامگاه سهراب در آن واقع است، گفت: « بنایی که قبر سهراب در آن قرار دارد، بنایی چندصدساله و بخشی از شاهکار ایرانی ماست؛ اما مشاهده می‌کنیم در بخشی سیمان خالی می‌کنند و بخش دیگر، فلز و آهن و ستون‌هایی است که بالا می‌رود و حتی قرار است این فضا مسقف شود.»

او گفت: «در سال 59 کالبد سهراب سپهری در این‌جا به امانت گذاشته می‌شود تا بعدها به گلستانه در قریه‌ چنار در کاشان منتقل شود. یکی از اهداف ما از برگزاری این همایش این است که این اتفاق را رقم بزنیم و سپهری در گلستانه آرام گیرد؛ نه در فضایی که همه جای آن را بتن و سیمان فراگرفته است.»

سیدحسن رضوی یکی از دوستان سپهری نیز که در این همایش حضور داشت به «جام‌جم» گفت: «جفاهای زیادی به سپهری شد. وقتی او در بیمارستان پارس بستری بود، مرحوم آریان‌پور به سهراب گفت که مرگ حق است، نمی‌خواهی وصیت کنی که کجا دفنت کنند؟ سهراب گفت من وصیتم را کرده‌ام. بعد از مرگش یک ساعت و نیم مذاکره بود که او را کجا دفن کنند و در نهایت به جایی بردند که نباید می‌بردند.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر