jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۵۲۰ ۲۱ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۵۳

در پی گمانه‌زنی و تعیین حریم یکی از تپه‌های تاریخی استان خراسان رضوی بقایای یک شهر پارتی در شهرستان درگز شناسایی شد.

محسن لشگری رئیس سازمان میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت: طول این شهر 1300 متر عرض آن در ضلع شمال شرقی 150 متر و در ضلع جنوب غربی 450 متر است.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی، وی مصالح به کار رفته در ساخت این شهر را خشت و کاهگل عنوان کرد و افزود: آثار معماری نمایان شده در گمانه‌ها موید این است که در این محوطه تاریخی با یک شهر از پیش طراحی شده روبه‌رو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: هیات باستان‌شناسی خراسان در طول 45 روز موفق شد حصار پیرامون شهر را در چهار ضلع شهر گمانه‌زنی و ردیابی کند.

حمیدرضا نیک‌پور سرپرست معاونت میراث فرهنگی این سازمان نیز گفت: بدست آمدن آجرهای تزئینی با نقوش برجسته گیاهی و حیوانی گواه این مطلب است که این شهر دارای بناهای باشکوهی مانند کاخ و نیایشگاه بوده است.

وی افزود: سفال‌های بدست آمده در این گمانه‌زنی که حجم بسیاری را به خود اختصاص داده از دیگر یافته‌های مهم این گمانه‌زنی بود بطوری که تعداد 12 قطعه در سفالینه از میان آنها قطعه‌یابی، وصالی و مرمت شد.

وی گفت: بررسی متون تاریخی و مرور نظرات مورخان در تعیین تاریخ و حتی بافت نام این شهر شاید خالی از فایده نباشد بطوری که ژویستن مورخ رومی از شهری به نام دارا نام می‌برد که توسط تیرداد بنیانگذاری شده است. با توجه به این مستندات احتمال می‌رود این شهر همان شهر دارا یا داراگرد باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر