jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۴۲۴ ۱۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۲

تصویر اول: روی نیمکتی پیرمردی همراه پسر جوانش نشسته است. پسر جوان در حال خواندن کتابی است. پیرمرد به اطراف نگاه می‌کند و چشمش به گنجشکی می‌افتد. می‌پرسد: «اون چیه؟» پسر جوان می‌گوید: «گنجشک.» کمی می‌گذرد. پیرمرد دوباره چشمش به پرنده‌ای می‌افتد.

دوباره می‌پرسد: «اون چیه؟» پسر جوان اخم می‌کند و می‌گوید: «گنجشک.» پیرمرد دوباره پرنده‌ای دیگر می‌بیند: «اون چیه؟» پسر جوان کلافه جواب می‌دهد: «او...ن گن ... جشکه.»! پیرمرد دوباره می‌پرسد: «اون چیه؟» حالا دیگر عصبانیت پسر جوان به اوج رسیده: «ای بابا! چند دفعه بگم؟ اون گنجشکه دیگه! گنجشک»! پیرمرد آرام بلند می‌شود، می‌رود داخل خانه و بعد از مدتی با دفترچه خاطراتی در دست بیرون می‌آید. صفحه‌ای از دفترچه خاطرات را باز می‌کند و به دست پسر جوان می‌دهد تا آن را بخواند. پسر جوان شروع به خواندن می‌کند. «امروز با کودکم به پارک رفتیم. چند روز دیگر او 3 ساله می‌شود. او 21 بار از من پرسید اون چیه و من 21 بار مهربانانه به او جواب دادم که اون گنجشکه. احساس می‌کنم خیلی او را دوست دارم.» حالا پسر جوان شرمگین می‌شود. حقیقتی او را به خود آورده است. چیزی در وجودش می‌شکند. خم می‌شود و دست پدر را می‌بوسد و بعد سخت او را در آغوش می‌کشد.

تصویر دوم:

داستان بلندبالایی که خواندید، تنها یک فیلم چنددقیقه‌ای برای یادآوری یک پیام اخلاقی کوچک درباره همه آن چیزهایی است که پدران و مادران در حق فرزندانشان انجام داده‌اند و نیز نحوه برخورد بعضی فرزندان با پدر و مادرهاست. این فیلم کوتاه، در مقایسه با آثار بزرگ مطمئنا نه هزینه آنچنانی داشته، نه از تبلیغات بهره‌‌ای برده و نه حتی پیش‌تولید فوق‌العاده‌ای داشته. اما اثرگذاری و ماندگاری‌اش در ذهن، از بهترین فیلم‌ها و سریال‌ها که احتمالا و قطعا حاوی پیام‌های انساندوستانه و چه و چه هستند، اگر بیشتر نباشد کمتر نیست. در زمانه‌‌ای زندگی می‌کنیم که پیشتر از این‌ها عصر شتاب نام گرفته است. خیلی‌‌ها حوصله خواندن یک رمان چند صد صفحه‌ای را ندارند که بماند دیگر حتی حوصله دیدن یک فیلم یک ساعته را هم ندارند. در این زمان دانستن این که می‌توان در یک ظرف زمانی اندک، پیامی بزرگ و جهانی را به مخاطب عرضه کرد، نشانه آگاهی به حداقل توانایی رسانه‌ای مثل تلویزیون است. در جایی که پیام بازرگانی جای خود را به عنوان یک مدیوم شناخته شده در رسانه باز کرده است، باید امید داشت که پیام‌های اخلاقی فرهنگی هم بتواند جای خود را در میان مخاطبان باز کند. این بسته‌های کوچک فرهنگی اخلاقی درواقع نیاز امروز رسانه در مواجهه با جامعه‌ای است که در فرآیند ماشینی شدن با گزینه‌های متعدد سنتی و مدرنیته روبه‌روست. «هایکو» در شعر و «داستانک» در داستان معاصر توانسته‌اند جایگاهی برای خود دست و پا کنند. ساخت برنامه‌های بسیار کوتاه و فشرده اخلاقی ‌ فرهنگی هم حتما می‌تواند با استقبال انبوه مخاطبان روبه‌رو شود.زمان آن رسیده تا بر روی آثار کوتاه چند دقیقه‌ای که خلاقانه پیامی انسانی را فارغ از کلیشه‌های رایج، فریاد می‌کنند سرمایه‌گذاری شود. تلویزیون می‌تواند از این مهم برای انتقال بهتر همه آن ارزش‌های خاک گرفته جمعی و فردی استفاده کند و با دست پر به میدان بیاید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر