jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۳۷۵   ۱۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۵

انتصاب های سار کوزی حتی حزب حاکم فرانسه را به اعتراض واداشت

رواج فامیل بازی درساختار سیاسی فرانسه

گروه بین‌الملل: اقدام نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور فرانسه در انتصاب ژان، پسر 23 ساله‌اش به عنوان رئیس هیات‌مدیره بزرگترین مرکز اقتصادی-تجاری اروپا نه تنها اعتراض احزاب و جناح‌های سیاسی مخالف را برانگیخته که حتی با واکنش‌هایی در داخل حزب حاکمUMP مواجه شده است. به گزارش روزنامه انگلیسی تایمز، در حالی که احزاب مخالف، سارکوزی را به دلیل انتصاب ژان که هنوز تحصیلات دانشگاهی‌اش را به پایان نرسانیده به فامیل‌بازی متهم کرده‌اند اعضای حزب حاکم خواستار بازنگری او در این تصمیم شده‌اند.

سارکوزی اواسط هفته گذشته طی حکمی ژان را به ریاست هیات‌مدیره مرکز اقتصادی لادیفنس، مجموعه‌ای اقتصادی تجاری در غرب پاریس، پایتخت فرانسه منصوب کرد. او برای اجرای این تصمیم پاتریک دیویدیان، از اعضای کابینه‌اش که در حال حاضر ریاست این مرکز را بر عهده دارد از کار برکنار کرده و بی‌سروصدا ژان را جانشین او کرد.

این انتصاب صدای رسانه‌های فرانسه را هم درآورد تا آن که پاتریک باری، از ستون‌نویس‌های صاحب‌نام روزنامه‌های فرانسه که شهردار یکی از مناطق پاریس هم هست روز گذشته ژان سارکوزی را فاقد وجاهت و تجربه لازم برای بر عهده گرفتن پستی که به او واگذار شده است، توصیف کرد.

اگر ژان با وجود سروصدایی که به پا شده در ماه دسامبر به طور رسمی مسوولیت ریاست هیات‌مدیره لادیفنس را بر عهده گیرد ورود او به دنیای سیاست و امور اجرایی به مراتب جنجالی‌تر از پیروزی پدرش در انتخابات شهرداری نوئلی، از مناطق حومه‌ای پاریس در سن 28 سالگی خواهد بود.

پرنس ژان

رسانه‌های فرانسه با تمسخر و استهزا به حکم انتصاب ژان پرداخته‌اند تا آنجا که برخی روزنامه‌ها از ژان سارکوزی تحت عنوان «پرنس ژان» یاد کردند.

ژان برخلاف پدرش که به یمن موضع‌گیری‌های صریح توانست پلکان ترقی را در دنیای سیاست طی کند اکنون به لطف پدر رئیس‌جمهورش در آستانه جهشی بلند قرار گرفته است.

اگرچه اتحادیه‌های اقتصادی تجاری فعال در لادیفنس به حکم سارکوزی واکنش نشان نداده‌اند اما گفته می‌شود ژان احتمالا در هیات مدیره این منطقه با مقاومت‌هایی مواجه خواهد شد.

اعتراض سوسیالیست‌ها

حزب مخالف سوسیالیست روز گذشته سارکوزی را به تلاش برای بسط سلطه خانواده‌اش بر ارکان اقتصاد فرانسه و گسترش دامنه نفوذUMP بر حوزه انتخاباتی وسیع و تاثیرگذار «پاریس بزرگ» متهم کرد.

کابینه فرانسه روز پنجشنبه به‌رغم مخالفت گسترده احزاب اپوزیسیون به طرح تشکیل «پاریس بزرگ» که مناطق حومه پایتخت را به آن منضم کرد و از 30 سال پیش مسکوت مانده بود، رای مثبت داد.

پیش‌بینی می‌شود نمایندگان احزاب مخالف در برابر این تصمیم و همچنین انتصاب ژان به ریاست هیات‌مدیره لادیفنس سکوت نکرده و این موضوع را به صحن پارلمان فرانسه بکشاند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر