jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۳۱۱ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۲۱

سفر اواخر هفته گذشته عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان‌سعودی به سوریه که به دعوت بشار اسد، ‌رئیس‌جمهور این کشور انجام شد انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت.

 این سفر از آنجا اهمیت داشت که عربستان‌سعودی و سوریه در طول سال‌های گذشته در دو انتهای طیف سیاسی عربی قرار داشته‌اند.

سوریه در سه دهه گذشته رابطه محکم و استراتژیکی با ایران داشته و دولت سعودی هم همواره مورد حمایت آمریکا و حامی سیاست‌های کلی این کشور در خاورمیانه بوده است.

قتل رفیق حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان در سال 2005 میلادی که مورد حمایت کامل دولت عربستان‌سعودی بود سبب تیرگی روابط ریاض و دمشق شد و هر چند دمشق همواره دخالت در قتل حریری را رد کرده است، سعودی‌ها در رویکردی نزدیک به آمریکایی‌ها تلویحا بر دست داشتن سوری‌ها در مرگ حریری پای می‌فشردند.

حداقل دستاورد این دیدار و بهبود روابط ریاض و دمشق تسهیل روند تشکیل دولت جدید لبنان خواهد بود که اظهارات سعد حریری،‌ مسوول تشکیل کابینه و سایر چهره‌های سیاسی لبنان در مورد قریب‌الوقوع بودن تشکیل کابینه گواهی بر درست بودن این دیدگاه است.

عربستان‌سعودی که از ثروت نفتی خود برای ایجاد هم پیمانان جدید استفاده می‌کند، امید دارد سفر ملک عبدالله به سوریه تاکیدی بر همکاری عربی و آغازگر فصل جدیدی در روابط بین کشورهای عرب باشد.

برخی تحلیلگران اعتقاد دارند اگر تفاهم‌های اولیه جدی میان دو کشور از قبل به وجود نیامده بود ملک عبدالله به دمشق سفر نمی‌کرد. با این حال برخی تحلیلگران هم نسبت به اثرات این دیدار چندان خوش بین نیستند. دولت‌های عربی امید دارند حل اختلاف میان دولت‌های عربستان‌سعودی و سوریه سبب تقویت موضع اعراب در سطح جهانی شود. عربستان‌سعودی در سال 2002 طرح صلحی برای خاورمیانه ارائه داد که توسط اتحادیه عرب رسما تصویب و پذیرفته شد اما به دلیل نبودن اراده دسته جمعی میان دولت‌های عربی، این طرح تا کنون به جایی نرسیده است.

مقامات عربستان‌سعودی امید دارند با آشتی سیاسی عربستان‌سعودی و سوریه و با بهبود روابط میان سوریه و مصر طرح صلح اعراب نیز احیا شود و بندهای این طرح که در نهایت تشکیل کشور مستقل فلسطین را مدنظر دارد با سرعت بیشتری پیگیری شود. از سوی دیگر نیز تلاش عربستان‌سعودی برای نزدیک کردن سوریه به محور دولت‌های عرب هوادار سازش در منطقه با تلاش‌های آمریکا و فرانسه برای بهبود مناسبات با دمشق همزمان شده است.

این تحولات احتمالا هماهنگ و برای اجرای برنامه‌های آمریکا ساماندهی شده‌اند تا با جلب نظر مقامات ارشد رژیم‌صهیونیستی برای تعلیق شهرک‌سازی‌ها، زمینه برای از سرگیری روند سازش و برقراری امنیت در مرزهای این رژیم ممکن شود.

آن چه در این بین تحقق این اهداف را دشوار ساخته پافشاری سوری‌ها بر دوستی با ایران و پایمردی گروه‌های مبارز فلسطینی و مقاومت لبنان بر مبارزه است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

اسلام، ضامن حقوق و آزادی زنان

دین اسلام، حقوقی را برای انسان قرار داده است که در این خصوص تفاوتی میان زن و مرد به عنوان دو فرد وجود ندارد و حقوق مشترک زنان و مردان در جامعه اسلامی تلقی می‌شود.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

تعامل کارساز قوا

تعامل کارساز قوا

قوه مجریه، قضاییه و مقننه، سه بازوی کارآمدی نظام در پاسخگویی به مطالبات حقیقی مردم و اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر انقلاب‌ هستند و همگرایی سه‌ قوه در اجرای این سیاست‌ها الزامی است.

گفتگو

بیشتر
بازیگری نمی‌ایستد

گفت‌گو با پرستو گلستانی به مناسبت تولدش و همه خاطراتی که این سال‌ها برای ما ساخته است

بازیگری نمی‌ایستد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر