jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۶۱۵۷   ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۰:۳۰

هشدار! آمار ابتلا به سرطان رو به فزونی است

ضرورت تدوین استراتژی مقابله با سرطان

رئیس انجمن سرطان ایران با اشاره به رشد فزاینده سرطان در کشور طی 2 دهه آینده از مسوولان وزارت بهداشت خواست با تنظیم استراتژی مقابله با سرطان از هم‌اکنون برای مقابله با این بیماری برنامه‌ریزی کنند.

دکتر عبدالله فضلعلی‌زاده که به مناسبت برپایی پنجمین همایش انجمن سرطان ایران که 28 تا 30 مهر در مرکز همایش‌های رازی تهران برپا می‌شود، سخن می‌گفت، با اعلام این خبر افزود: ما برای برنامه‌ریزی صحیح به داشتن آمار دقیقی از ابتلا به انواع سرطان‌ها در کشور نیازمندیم و برای رفع این معضل، وجود یک مرکز ملی برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل انواع آمار سرطان‌ها بشدت احساس می‌شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر تنها 300 آنکولوژیست (متخصص درمان سرطان) در کشور مشغول به فعالیتند که براساس استانداردهای موجود باید، این رقم به 600 نفر افزایش یابد.

به گفته رئیس انجمن سرطان ایران با توجه به ریزش این افراد طی سال‌های آتی بر اثر بازنشستگی، کهولت سن و... از یک سو و از سوی دیگر افزایش تعداد بیماران سرطانی ، نیازمند تربیت نیروی انسانی بیشتری در این زمینه و نیز ایجاد و تجهیز مراکز درمان سرطان هستیم.

وی تصریح کرد: طبق آمارهای موجود، تعداد بیماران سرطانی از 11 میلیون و 800 هزارنفر در سال 2005 با 55 درصد رشد به تعداد 18‌میلیون و 200 هزار نفر در سال 2020 خواهد رسید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو