jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۵۸۸۶   ۱۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۴۸

بچه‌ها، تالار نمایش را روی سرشان گذاشته‌اند. با فریاد یکدیگر را صدا می‌زنند، با ذوق و شوق به گوشه و کنار سالن نگاه می‌کنند و لحظه‌ای که بازیگران روی صحنه می‌آیند ، با تشویق‌هایشان به آنان خوشامد می‌گویند.

کودکان با حضورشان ، شادی ، نشاط و سرزندگی را به محیط‌‌های هنری می‌آورند و به همه چیز رنگ و بویی متفاوت می‌بخشند.

اگر می‌خواهید از نزدیک شاهد ارتباط گرم بچه‌ها با هنر نمایش باشید، کافی است مهر ماه هر سال به اصفهان سفر کنید و در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان حاضر شوید؛ تنها جا و تنها وقتی که می‌توان این هنر را زنده و پویا دید.

در شرایطی که تهران 10 میلیون نفری در طول سال حداکثر میزبان 30 نمایش ویژه کودک و نوجوان است و در دیگر شهرهای کشور از همین فعالیت اندک هم خبری نیست، جشنواره‌های تئاتر می‌توانند تا حدی این کم‌کاری را جبران کنند.

در حال حاضر جشنواره‌های موضوعی متعددی در کشور برگزار می‌شوند که همگی در قانونی نانوشته، تنها بزرگسالان را مخاطب خود می‌دانند و برای او نمایش به روی صحنه می‌برند. جشنواره‌های تئاتر رضوی، ایثار، دفاع مقدس، ماه، بانوان، مقاومت و نمایش‌های آیینی و سنتی همچون برادر بزرگ‌ترشان که همان جشنواره تئاتر فجر است، کمترین اعتنایی به کودکان و نوجوانان ندارند.

این در حالی است که اگر بخش ویژه کودک و نوجوان در هریک از این جشنواره‌ها گنجانده شود، هم آن رویداد فرهنگی با حضور بچه‌ها گرم‌تر برگزار خواهد شد و هم تئاتر کودک از این انزوا خارج می‌شود.

در موقعیتی که آموزش و پرورش درگیر مسائل ریز و درشت مدیریتی و آموزشی است و توجه به هنر و بویژه تئاتر به هیچ وجه اولویتش محسوب نمی‌شود، آشنایی کودکان و نوجوانان با این هنر که می‌تواند جنبه‌های تعلیمی و تربیتی هم داشته باشد، تنها از دوازدهمین جشنواره‌ها امکان‌پذیر است؛ آن هم جشنواره‌هایی که هرچند سال یک بار در یکی از شهرستان‌ها برگزار می‌شود و به چهار گوشه ایران سفر می‌کند. جشنواره‌های موضوعی تئاتر گرچه دغدغه هنر دارند؛ اما همان طور که از عنوان هریک از آنها برمی‌آید، اهداف فرهنگی و اجتماعی دیگری را هم دنبال می‌کنند. برای مثال اگر قرار بر زنده نگاه داشتن ارزش‌های دفاع مقدس و انتقال آنها به نسل‌های آینده است، چه مخاطبی بهتر از کودکان و نوجوانان می‌توان یافت یا در جشنواره‌ای چون تئاتر رضوی، چگونه می‌توان از خیر حضور تماشاگرانی گذشت که به مقتضای سن و سالشان بسیار پاک و معصوم بوده و آماده پذیرفتن و ارتباط برقرار کردن با مفاهیم مذهبی و دینی هستند.

اگر در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و هنری خودمان دوراندیش هستیم و آینده را رصد می‌کنیم، هیچ راهی نداریم که از شیوه اشتباه گذشته درس بگیریم و کودکان و نوجوانان را به همه جشنواره‌های سراسری و منطقه‌ای تئاتر کشور دعوت کنیم.

مهدی یاورمنش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر