jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۸۵۸۷۵   ۱۸ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۰:۰۰

به گفته دبیر سومین همایش تخصصی آسم، نوزادان مادران سیگاری 5/2 برابر بیش از نوزادان مادران غیرسیگاری به آسم مبتلا می‌شوند.

دکتر مسعود موحدی که به مناسبت برپایی سومین همایش تخصصی آسم که 26 تا 28 آبان‌ماه در تهران برپا می‌شود،‌ سخن می‌گفت با اعلام این خبر افزود: آلاینده‌های فضای بسته که شایع‌ترین و مخرب‌ترین آن دود سیگار است،‌ آثار بسیار مخربی در سیستم تنفسی افراد بر جای می‌گذارد.

وی از دود ناشی از طبخ مواد غذایی به ویژه در منازلی که آشپزخانه‌های آنها فاقد هواکش است به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین منابع آلاینده‌های محیطی نام برده،‌ تصریح کرد: براساس پژوهش‌های صورت گرفته، خانم‌هایی که در آشپزخانه‌هایی کار می‌کنند که فاقد هواکش مناسب است، معادل یک فرد سیگاری که روزانه یک پاکت سیگار می‌کشد، دود وارد مجرای تنفسی شان می‌شود.

به گفته دکتر موحدی،‌ آلاینده‌های محیطی به طور مستقیم با ایجاد تخریب در مجاری تنفسی و ایجاد التهاب در راه‌های هوایی افراد از یک‌سو و از سوی دیگر از طریق تشدید خاصیت حساسیت‌زایی عوامل آلرژن،‌ موجب تشدید علایم بیماران می‌گردد.

دبیر سومین همایش تخصصی آسم از ترکیبات گوگرد، نیتروژن، ذرات معلق در هوا، ازن و‌ رادیکال‌های اکسیژن و ترکیبات سرب و گازCO به عنوان آلاینده‌های فضای باز نام برد.

وی در ادامه افزود: تاثیر آلرژی‌های محیط‌های بسته و باز و نقش عفونت‌ها در آسم از مباحثی است که قرار است در سومین همایش تخصصی آسم مورد بحث و هم‌اندیشی متخصصان قرار گیرد.

دکتر موحدی گفت: مباحث اپیدمیولوژی و بار اقتصادی بیماری آسم (مجموعه هزینه‌های یک بیمار مبتلا به آسم )، ‌توزیع سنی و جنسی بیماری، ارتباط بین کنترل آسم و ارتباط آن با آموزش والدین،‌ عوامل خطرساز (ریسک فاکتورها) آسم، افزایش شیوع آسم بین کودکان سنین مدرسه از جمله مباحثی است که دستاوردهای محققان در این حوزه قرار است، طی روزهای همایش ارائه شود.

وی التهاب در بیماری آسم و تاثیر داروها بر درمان این بیماری، آسم و بیماری‌های انسدادی ریه،‌ آسم و بارداری، آسم و ورزش، ارتقای کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به آسم و رعایت موازین اخلاق پزشکی در ارتباط با بیماران مبتلا به آسم را از جمله موضوعات مورد بحث در این همایش برشمرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو