jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۵۷۸۳   ۱۵ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۶

گروه اقتصاد: قائم مقام رئیس کل بانک مرکزی گفت: تاکنون 24 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های زودبازده قرارداد منعقد شده است. به گزارش واحد مرکزی خبر، قضاوی در گردهمایی استانداران سراسر کشور افزود: مقرر شده است بانک‌ها 50 درصد افزایش سپرده‌های خود را به طرح‌های زودبازده اختصاص دهند.

وی اضافه کرد: در 6 ماهه نخست امسال و یک ماه انتهایی سال گذشته در مجموع 18 درصد رشد نقدینگی داشته‌ایم که 60 درصد آن برای پرداخت تسهیلات بوده است.

قضاوی گفت: در 4 ماه گذشته رشد سپرده‌های بانکی دو برابر تسهیلات بوده، به این معنی که بانک‌ها ظرفیت مناسب برای دادن تسهیلات را دارند.

وی افزود: در جلسه شورای عالی مسکن مقرر شد، برای ساخت200 هزار واحد مسکونی روستایی مصوب سال گذشته، هر بانکی که این اعتبار را تامین نکرده است تا آبان آن را تامین مالی کند.

قضاوی با بیان این که نامه‌های مکرری از برخی بانک‌ها داشته‌ایم، اضافه کرد: این بانک‌ها معتقدند چون خصوصی شده‌اند نباید تسهیلات تکلیف شده را انجام دهند.

وی گفت: از 24 هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که قرارداد آن برای طرح‌های زودبازده منعقد شده، 6000 میلیارد تومان سررسید شده که 4000 میلیارد تومان آن وصول شده و 2000 میلیارد تومان معوق است که این به معنی وجود 31 درصد معوقه در طرح‌های زود بازده است در حالی که میانگین معوقه‌های بانکی در کشور 21 درصد است.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان این که نگرانی ما درخصوص معوقه‌های بانکی جدی است، افزود: رشد 70 درصدی معوقه‌ها در سال‌جاری قابل توجه است. وی با اشاره به حذف جریمه دیرکرد در بازپرداخت تسهیلات اضافه کرد: با این قبیل کارها نمی‌توانیم اقتدار و مدیریت نظام بانکی را در وصول مطالبات اعمال کنیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر