jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۸۵۶۵۸   ۱۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۳:۳۹

امام جمعه موقت تهران گفت: با کمال افتخار می گوییم بعد از 20 سال از ارتحال امام خمینی (ره) خط امام ، شاداب، پوینده و با نشاط به راهش ادامه می دهد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی در خطبه نمازجمعه این هفته تهران با تأکید بر اینکه برای ما خط امام مانند قانون اساسی اهمیت دارد، تصریح کرد: اصول خط امام، استکبار ستیزی، مستضعف نوازی، عدالت گستری، ولایت فقیه، مردم سالاری دینی و اعتماد به نفس ملی است که همه این ویژگی ها با نهایت شادابی و نشاط پیش می رود و شخص مقام معظم رهبری پاسدار بزرگ این راه نورانی هستند.

خطیب جمعه تهران تفسیر درست خط امام را برگرفته از کلام رهبر معظم انقلاب دانست و افزود: این شاگرد شایسته امام به خوبی با امام بوده و از مذاق و رفتار او درس گرفته و به خوبی از آن آگاه هستند و همه ما می دانیم خط امام خط اسلام است.

وی اضافه کرد: نسل اولی ها به یاد دارند که امام در مورد جمهوری اسلامی در زمان رفراندوم گفتند "جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر."

وی افزود: حال اگر عده کمی شعار خط امام سر دهند و خود را پیرو خط امام بدانند و بگویند استقلال آزادی و جمهوری ایرانی، اینها برای ما و هیچ کس قابل قبول نیست چون به واقع همه می دانیم که اینها در پی منزوی کردن خط امام هستند.

سید احمد خاتمی با اشاره به بخشی از تأکیدات امام خمینی (ره) در صحیفه نور در خصوص حرکت در مسیر اسلام گفت: امام به صراحت در صحیفه فرموده اند که هر کس مسیرش مسیر اسلام نباشد دشمن ماست و هر کس از جمهوری اسلامی، اسلامی اش را نخواهد دشمن ماست و به صراحت هم می گویم هر کس شعار استقلال آزادی و جمهوری ایرانی سر می دهد نه تنها در مسیر امام نیست بلکه ضد امام است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص وجود بصیرت تأکید کرد: ایشان در دیدار با اعضای مجلس خبرگان درباره القای یأس بین مردم و بن بست و سیاه نمایی و تفرقه از سوی دشمن هشدار دادند و تأکید کردند که آنها این مسیر را دنبال می کنند تا مردم را از دشمنان اصلی غافل کنند.

خطیب جمعه تهران به بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در چالوس و نوشهر اشاره و تصریح کرد: در این سخنان ، رهبر معظم انقلاب معیار دادند و به خوبی روشن کردند که در فضای فتنه راه را غلط نرویم و به صراحت همان کلام سابق امام را گفتند که اگر دیدید دشمن از کسی تعریف می کند به او شک کنید و اگر دیدیم دشمن از حرکتی از ما خوشحال شد و به وجد آمد، بدانیم که آن مسیر را غلط می رویم.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی با بیان اینکه راهپیمایی میلیونی در روز قدس در تهران و شهرستان ها شکل گرفت گفت: در این راهپیمایی میلیونی همه شعار مرگ بر اسرائیل سر دادند اما یک جمعیت اندکی شعار اسرائیل پسند "نه غزه نه لبنان" سر دادند،ببینید که رسانه های بیگانه بر سر این چه کردند.

وی به تلاش رسانه های بیگانه در بزرگ نمایی حرکت این گروه اندک در تهران اشاره کرد و افزود: آنها آنچنان این حرکت را در بوق و کرنا کردند که گویی جمعیت میلیونی را ندیدند، شبکه العربیه که به پاس خدمات فراوانش به صهیونیست ها ما اسم آن را العبریه گذاشته ایم هنوز عکس های ثابتش را از این جمعیت کم شمار انتخاب می کند.

خطیب جمعه تهران گفت: این شبکه که از عربستان تغذیه مالی می شود اینگونه موضع گیری می کند در حالی که در همان کشوری که از این شبکه حمایت می کند استبداد موج می زند و اجازه نفس کشیدن نیست.

وی با تأکید بر اینکه به خوبی می شود خط درست و غلط را تشخیص داد گفت: راه نجات از فتنه ها فقط ولایت مداری است، سفینه النجات ما حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفدا )است و در غیبت آن حضرت، امضای امام زمان پای حکم نایب عامش یعنی ولایت فقیه است و مطمئناً با چنین تشخیصی ما در فضای فتنه گم نمی شویم و آن مسیری را که رهبر معظم انقلاب ترسیم می کنند، دنبال می کنیم.ژ

حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی در خطبه اول نمازجمعه تهران در ادامه مباحث اصول اخلاقی اسلام، انس با خدا را از جمله این اصول دانست و خاطرنشان کرد: از مهمترین موانع یاد خدا، شیطان است که با هفت شیوه مردم را از یاد خدا باز می دارد و انسان را دچار غفلت می کند.

وی توجیه گناه را یکی از این شیوه ها خواند و افزود: شیطان پس از هر گناه انسان برای اینکه او نزد خدا احساس شرمندگی نکند بلافاصله نزد انسان می آید و برای گناهش توجیه درست می کند تا شرمنده نشود و به سمت توبه نرود و این سبب می شود که انسان اصرار بر گناه داشته باشد و سقوط کند.

امام جمعه موقت تهران نمونه قرآنی این مسئله را در سوره احزاب دانست و گفت: در جنگ احزاب که جنگ بسیار سختی برای مسلمانان بود به فرموده قرآن دو گروه امتحان پس دادند که شماری سربلند برآمدند و شماری دیگر مردود شدند.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی افزود: به فرموده قرآن در این جنگ کسانی که پای ایمانشان ماندند و به صحنه آمدند از این امتحان سربلند بیرون آمدند که شماری از آنها افتخار شهادت یافتند و تعدادی هم منتظر ماندند تا در عرصه جهاد بر عهد خود پایدار بمانند.

وی گفت: قران از گروه دیگری که در این جنگ امتحان بدی دادند، به عنوان منافقان و کسانی که بیمار بودند یاد می کند که شبهه افکنی و دل مردم را خالی کردند.

خطیب جمعه تهران افزود: قرآن می گوید از جمله رفتارهای نادرست این دسته توجیه گناه فرار از جبهه بود که از پیامبر(ص) خواستند که به جبهه نرود و قرآن این خواسته آنان را توجیه می داند و آن را محکوم می کند.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی عرصه اطلاع رسانی را نمونه ای از این مثال دانست و گفت: از ویژگی های یک جامعه آزاد، اطلاع رسانی آزاد است که اگر در جای خودش انجام شود خدمت بزرگی است.

امام جمعه موقت تهران افزود: چه رسانه های دیداری چه شنیداری یا مکتوب و دیگر رسانه ها اگر در حوزه بیان مشکلات مردم و آسیب ها و نیز رساندن مشکلات مردم به مسئولان کار کنند خدمت بسیار بزرگی کرده اند.

وی اضافه کرد: نمی شود به بهانه اطلاع رسانی به هر گناهی دست زد و قطعا نظام اسلامی باید در این حوزه برنامه داشته باشد.

خطیب جمعه تهران سایت های اینترنتی و پیام های کوتاه را نیز امکاناتی دانست که می تواند زمینه ساز گناه باشد و گفت: انسان حق ندارد هرچه را به گوشش رسید به بهانه اطلاع رسانی منتشر کند.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی با بیان اینکه در حوزه اطلاع رسانی سه خط قرمز وجود دارد، افزود: خط قرمز اول نظام اسلامی است که شخصیت حقوقی و حریم دارد.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: نظام اسلامی ارزان به دست نیامده است که کسانی هرچه می خواهند بگویند و بنویسند.

وی گفت: دروغ گفتن علیه نظام گناه کبیره است و راست آن را که جزو اسرار نظام در حوزه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است نباید گفت.

خطیب جمعه تهران اسرار نظام را همچون خون در بدن انسان دانست که به بدن جان می دهد و افزود: نگذارید این خون که همان اسرار نظام است در رگ های بیگانگان جاری شود.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی خط قرمز دوم در حوزه اطلاع رسانی را نهادهای نظام دانست و گفت: یک بخش آن افراد حقیقی هستند که در نظامند و بخش دیگر شخصیت های حقوقی همچون قوای مجریه، قضاییه و مقننه و دیگر نهادها همچون شورای نگهبان هستند که شخصیتی حقوقی دارند و باید این شخصیت حفظ شود.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: هیچ کس نمی گوید انتقاد نباشد اما همه مرز انتقاد و تخریب را خوب می شناسند.

وی افزود: نمی شود به بهانه اطلاع رسانی هرچه از دستشان برمی آید علیه نهادهای نظام اسلامی بگویند.

خطیب جمعه تهران آبروی اشخاص را خط قرمز سوم نظام در عرصه اطلاع رسانی دانست و گفت: امنیت آبرویی، از اصول امنیت در نظام اسلامی است که مثل خون انسانها اهمیت دارد و این امنیت باید باشد.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی افزود: رسانه های مکتوب و غیرمکتوب مجاز نیستند با آبروی مردم بازی و هر چیز ثابت نشده ای را با عناوین مختلف بیان کنند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه می گویند اگر مسئله ای تکذیب شود طبق قانون آن را منتشر می کنیم گفت: از کجا که تکذیبیه خبرتان خوانده شود درحالی که آبروی کسی را برده اید.

وی آبروی انسانها را حق الناس دانست که خدا هم از آن نمی گذرد و اضافه کرد: همانطور که دروغ گفتن حرام است نقل شایعات دروغ هم حرام است و هرچه شنیده می شود گفتنی نیست.

خطیب جمعه تهران افزود: جنگ روانی با شایعات آغاز می شود، شایعاتی که دهان به دهان می چرخد درحالی که انسان حق ندارد تا از راست بودن این مطالب مطمئن نیست آن را بیان کند.

وی گفت: نقل این مسایل ابهت گناه را می شکند در صورتی که آنچه بازدارنده گناه است همین سد است و قرآن می فرماید حرمت و بزرگی گناه باید در چشم مردم باقی بماند.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی تصریح کرد: به فرموده قرآن عذاب دردناکی در دنیا و اخرت در انتظار کسانی است که دوست داشته باشند گناهی منتشر شود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه دوم نماز ، اجلاس اخیر خبرگان ملت را بسیار پرمحتوا و پربار توصیف و تصریح کرد: مجلس خبرگان رهبری به رغم برخی القائات به هیچ وجه، افراطی و غیر افراطی ندارد و مجلس خردورزان جمهوری اسلامی ایران است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در نشست اخیر همچون دیگر نشستهای مجلس خبرگان ، ولایت مداری در میان همه نمایندگان موج می زد افزود: مردم به عنوان موکلان خبرگان بدانند که نمایندگان آنها نیز تشخیص آنها را دادند که تیغ دشمن به سمت ولایت فقیه است و هم در نطق ها و نیز در بیانیه پایانی با قاطعیت بر ولایت مداری تأکید کردند و گفتند که لباس رهبری امت فقط زیبنده رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه دشمنان ملت و نظام از این موضع گیری واحد مجلس خبرگان به شدت کلافه شدند تصریح کرد: آنها بسیار تلاش کرده بودند که بگویند در مجلس خبرگان دو فکر ، دو دیدگاه و دو جریان وجود دارد اما به عنوان کسی که ده سال است عضو این مجلس هستم باید بگویم تنها فکری که در خبرگان ملت راه ندارد این بازی های مصطلح سیاسی است.

حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خاتمی در بخش دیگری از خطبه دوم نماز، مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و شش کشور را در ژنو بسیار موفق ارزیابی کرد و گفت: این اجلاس، پیروزی بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران بود، چیزی که حتی رسانه های استکباری و صهیونیستی بر آن تأکید داشتند.

وی با بیان اینکه تا قبل از این اجلاس، دشمنان ملت و نظام از تحریم و تعلیق سخن می گفتند تأکید کرد: در حین و بعد از اجلاس، سخنی از تحریم و تعلیق به میان نیامد و فقط بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران محور قرار گرفت که این نمایش مقتدرانه، نتیجه تلاش های رهبری معظم انقلاب و همراهی ویژه دولت های نهم و دهم است.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی به پروژه ایران هراسی دشمن نیز اشاره و تصریح کرد: آنها می خواهند این را به دنیا القا کنند که اقتدار ایران اسلامی به زیان صلح جهانی است و البته دنیا هم فهمیده که این دروغ استکباری است و این اقتدار دو پیام یکی به همسایگان و دیگری به دنیای استکبار دارد.

خطیب جمعه تهران افزود: پیام ما به همسایگان؛ دوستی و الگو گرفتن است و اینکه شما هم با همراهی ملتتان بر روی پای خود بایستید و به پیش بروید و پیام به دنیای استکبار نیز این است که؛ ایران اسلامی مقتدر و نیرومند است.

امام جمعه موقت تهران راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی ایران را بازدارندگی دانست نه تجاوز و تأکید کرد: پیام واضح ما به دنیای استکبار آن است که به هیچ وجه فکر اسیب رسانی به نظام را به مخیله خود راه ندهد زیرا اگر بخواهند کمترین آسیبی به نظام برسانند آنچنان سیلی ای به آنها نواخته می شود که نتوانند از جایشان بلند شوند.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی از رسانه های غربی و حامیان انها خواست به جای نگرانی از ایران نگران رژیم جعلی صهیونیستی باشند.

وی افزود: این رژیم جعلی بیش از 200 کلاهک هسته ای در زرادخانه اش دارد و عضو ان پی تی هم نیست و گستاخانه هم ایستاده است و در عین حال آقای اوباما هم گفته است نمی خواهد به این رژیم برای خلع سلاح فشار بیاورد.

وی تصریح کرد: رسانه های غربی به جای نگرانی از ایران باید نگران این سلاح ها با حاکمانی بی عقل باشند، و این مسأله نگران کننده است نه نظام اسلامی که عقل و خرد بر آن حکومت می کند.

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از خطبه دوم نماز ، به هجوم صهیونیست ها برای چندمین بار به مسجدالاقصی اشاره کرد و گفت: مسأله یهودی سازی مسجدالاقصی از آرزوهای دیرین صهیونیست هاست اما آنها بدانند که 9 سال پیش شارون به مسجدالاقصی اهانت کرد و انتفاضه دوم شکل گرفت و با چنین رفتاری انتفاضه سوم آغاز خواهد شد، انتفاضه ای که طومار رژیم صهیونیستی را درهم خواهد پیچید.

وی همچنین در آغاز خطبه دوم با تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام صادق (ع) گفت: تجلیل و تکریم امامان، مصداق "مودت فی القربی" است و امیدواریم روز شهادت امام صادق (ع) در سراسر کشور شاهد برگزاری مجالس با شکوهی باشیم تا در این مجالس به خوبی سیره عملی آن امام همام تبیین شود.

وی افزود: اسلام ناب محمدی مدیون امام صادق (ع) است و استقلال فرهنگی دین را در واقع امامان صادق و باقر (ع) انجام دادند و تأثیر نقش فرهنگی تلاش های آنان کمتر از تأثیر خون امام حسین (ع) نبود.

وی همچنین با قدردانی از استقبال کم نظیر مردم چالوس و نوشهر از مقام معظم رهبری در زیر باران پاییزی افزود: این در واقع تابلویی از سراسر کشور است و پیوند عمیق ملت و رهبری را نمایان می کند.

امام جمعه موقت تهران در پایان با تبریک هفته نیروی انتظامی تصریح کرد: امنیت، آرامش، پویایی و نشاط جامعه مدیون تلاش های این عزیزان است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر