jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۲۸۵۵۳۱ ۱۶ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۶:۲۵

یک روزنامه فرانسوی در ارزیابی سفر پادشاه عربستان به سوریه نوشت: این سفر اختلافات و کشمکش‌های موجود در خاورمیانه را کاهش خواهد داد.

به گزارش فارس، روزنامه فرانسوی فیگارو امروز پنجشنبه در گزارشی نوشت: پس از سال‌ها سردی روابط میان عربستان و سوریه، سفر "ملک عبدالله بن عبدالعزیز " به دمشق احتمالا اختلافات و کشمکش‌های موجود خاورمیانه را کاهش خواهد داد.

ملک عبدالله که هیئت بلندپایه وزارتی وی را در این سفر همراهی می‌کرد، عصر روز گذشته از سوی "بشار اسد " رئیس‌جمهور سوریه مورد استقبال قرار گرفت.

فیگارو افزود: این سفر که از چندین ماه پیش مورد انتظار بوده است، نشانه پایان تیرگی روابط میان این دو مقام بلندپایه عرب است. در پی کشته شدن "رفیق حریری " نخست‌وزیر سابق لبنان در فوریه 2005 در بیروت، روابط دمشق و ریاض دچار تیرگی شد چرا که عربستان مدعی بود که سوریه در ترور رفیق حریری دست داشته است.

سفر ملک عبدالله به دمشق در حالی صورت گرفت که "هنری گاینو " مشاور ویژه رئیس جمهور فرانسه پیش از این سفر بر اهمیت دیدار پادشاه عربستان و رئیس جمهور سوریه برای صلح در منطقه و لبنان تاکید کرده و نقش دو کشور را برای دستیابی طرف‌های مختلف لبنانی به توافق مهم ارزیابی کرده بود.

ملک عبدالله دیروز در سفری دو روزه از سوریه وارد دمشق شد.

این نخستین سفر ملک عبدالله به سوریه از زمان تصدی پست پادشاهی عربستان بعد از مرگ برادرش است.

دیدارهای دو طرف در دمشق با محوریت مناسبات دوجانبه، اوضاع منطقه‌ای بویژه اوضاع لبنان و روند سازش در خاورمیانه خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

از سراب دموکراسی تا واقعیت نژادپرستی

یکی از متفکران معاصر، ایالات متحده آمریکا را تجسم آمال و ایده‌آل‌های دوران روشنگری‌ نامیده است. دوران به اصطلاح روشنگری مرحله‌ای در عالم غرب مدرن بود که مدرنیته در نظر و عمل به اوج خود و به نقطه تثبیت رسیده بود.

آتش خشم در ایالات متحده

آتش خشم در ایالات متحده

به دنبال قتل جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس آمریکا بوسیله پلیس، بار دیگر آتش زیر خاکستر اعتراضات علیه خشونت و نژاد پرستی در ایالات متحده سربرآورد و چندین ایالت آمریکا را در برگرفت. این رخداد در شرایطی که تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی مانده شرایط پیروزی مجدد دونالد ترامپ را تحت تاثیر قرار داد.

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

حزب ا... تسلیم پذیر نیست

این روزها هجمه‌های همه جانبه‌ای از سوی آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی به محور مقاومت و حزب ا... لبنان وارد می‌شود.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر