jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۲۸۳۵۶   ۰۹ شهريور ۱۳۸۲  |  ۰۲:۰۶

جام جم آنلاین - خین نیونت نخست وزیر جدید دولت نظامی برمه ، روز شنبه 30 اوت اعلام کرد یک طرح 7 ماده ای که شامل انتخابات آزاد و یک قانون اساسی جدید است را برای استقرار دمکراسی اجرا خواهد کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی TV5 فرانسه ، خین نیونت نخست وزیر جدید دولت نظامی برمه در نخستین سخنرانی خود پس از 5 روز که به این مقام منصوب شده است گفت : براساس یک قانون اساسی جدید که توسط مجلس ملی تهیه می شود ، انتخابات آزاد و عادلانه در برمه برگزار خواهد شد.
وی گفت در این طرح پیش بینی شده که ابتدا و در فرصت مقتضی مجلس ملی تشکیل جلسه دهد و در مورد پیش نویس قانون اساسی جدید مذاکره کند.

مجلس ملی برمه از سال 1996 میلادی در پی تحریم آن توسط اتحادیه ملی برای دموکراسی به رهبری خانم آنگ سان سوچی به حال تعلیق درآمده است .
ژنرال خین نیونت نخست وزیر جدید دولت نظامی برمه در مورد تاریخ تشکیل جلسه مجلس ، برگزاری انتخابات و سایر مراحل این طرح هیچ توضیحی نداد.
وی در سخنان خود از آنگ سان سوچی برنده جایزه صلح نوبل که هنوز در زندان به سر می برد ، فقط دوبار نام برد تا حزب وی را متهم کند که موجب تعلیق مجلس ملی شده است .
تحلیل گران سیاسی عقیده دارند سخنان ژنرال خین نیونت ادعاهای واهی بیش نیستند و تغییراتی چندانی در فضای سیاسی برمه ایجاد نخواهد شد.

آنگ سان سوکی تا قبل از پاییز آزاد می شود
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر