jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۸۰۶۰   ۱۲ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۳

گروه اقتصاد: بازار میوه و تره‌بار ایران این روزها در تسخیر میوه‌های خارجی است، پرتقال آفریقایی، گلابی، هلو، شلیل ترکیه‌ای، سیب ایتالیایی، سیر چینی، انبه پاکستانی، موز فیلیپین، آناناس مالزی، انگور شیلی، سیب فرانسوی و... این روزها مهمانان ناخوانده دکه‌های میوه‌فروشی هستند و گویا کمر به تغییر ذائقه مردم بسته‌اند. به گزارش فارس، در حالی که این روزها عامه مردم از گران بودن قیمت میوه شکوه دارند، اما فعالان بازار مرکزی میوه ادعا می‌کنند قیمت میوه در سطح بازار مرکزی تهران مناسب است و فاصله قیمت از بازار مرکزی تا مغازه‌های خرده‌فروشی میوه دو چندان است.

بر اساس این گزارش، اتفاق دیگری که به صورت خاموش در حال انجام است، ورود میوه‌های گوناگون خارجی و خارج از فصل است که چهره بازار مرکزی میوه و تره‌بار را دگرگون کرده است.

در حالی که روزگاری بازار مرکزی میوه و تره‌بار پر از میوه‌های ایرانی بود و فقط اقلامی مانند موز یا آناناس به عنوان مهمانان خارجی دکه‌های میوه‌فروشان به چشم می‌خوردند، از دیروز پرتقال آفریقایی، گلابی، هلو، شلیل ترکیه‌ای، سیب ایتالیایی، سیر چینی، انبه پاکستانی، موز فیلیپین، آناناس مالزی، انگور شیلی، سیب فرانسوی و انواع و اقسام میوه‌های رنگارنگ و بسته‌بندی شیک در بازار مرکزی میوه و تره‌بار و در سطح مغازه‌های شهر خودنمایی می‌کنند و گویا قصد تغییر ذائقه مردم به میوه‌های خارجی در خارج از فصل دارند.

برخی حجره‌داران بازار میوه و تره‌بار اعتقاد دارند؛ به دلیل خشکسالی و کمبود میوه داخلی ناگزیر از واردات میوه هستند، اما همان‌ها نیز اعتقاد دارند میوه باید در فصل خود وارد شود، به عنوان مثال برای تنظیم بازار در شب عید مقداری مرکبات و سیب و پرتقال برای مصرف وارد شود، اما واردات پرتقال آن هم در حالی که تا کنون مردم عادت به خوردن این میوه در فصل تابستان نداشتند، یک نوع تغییر ذائقه است که بتدریج مانند چای خارجی که توانست چای ایرانی را روانه انبارها کند و این صنعت را با مشکلات جدی مواجه کرد، اگر مسوولان چاره‌ای نیندیشند، باغداری کشور نیز به سرنوشت صنعت چای دچار می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر