jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۲۷۷۰۸۱   ۱۱ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۵۶

پکن در اعتراض به سفر رهبر بوداییان تبت به تایوان، برنامه های دیدار مقامهای این کشور با همتایان تایوانی آنها را که در راستای بهبود روابط دو کشور طرح ریزی شده بود، لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، دولت چین در واکنش به سفر دالایی لاما به تایوان بسیاری از برنامه های دیدار خود با مقامهای این کشور را لغو کود. قرار بود این دیدارها پس از شش دهه سردی روابط بین این دو کشور، آغازگر همکاریهای دو جانبه باشد.

این نخستین بحران بزرگ در روابط با چین پس از روی کار آمدن ما یینگ ژئو در تایوان طی 15 ماه گذشته است. در همین حال منابع تایوانی از اعزام نماینده ویژه این کشور به پکن برای روشن موضع آن نسبت به چین در جریان سفر دالایی لاما خبر می دهند.

رهبر بوداییان تبت که از سوی پکن متهم به جدایی طلبی است پس از ورود به تایوان به دیدار مردم توفان زده این کشور رفته و در یک تجمع 20 هزار نفری برای قربانیان توفان ماه گذشته در این کشور مراسم دعا برپا کرد.

با این وجود دولت چین انگیزه رهبر بوداییان تبت از سفر به تایوان را سیاسی دانسته و این اقدام را محکوم کرده است.  تایوان پس از صدور اجازه سفر به دالایی لاما برای بازدید از مناطق بلادیده این کشور اعلام کرد که هیچ مقام رسمی با وی دیدار نخواهد کرد. این کشور طی هشت سال اخیر همواره با سفر دالایی لاما مخالفت کرده بود. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر