Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۳۵۶۸۷ ۲۱ بهمن ۱۳۸۷  |  ۲۱:۰۷

بهاران خجسته باد، نام یکی ازسرودهای انقلابی و امیدبخش و جزو معروف‌ترین و نخستین سرودهایی بود که پس از انقلاب 1357 و سقوط نظام شاهنشاهی از رادیو و تلویزیون پخش شد و هنوز هم پخش می‌شود.

آهنگساز این سرود اسفندیار منفردزاده و شعر این سرود از ‌سروده‌های عبدالله بهزادی بود و سرود آن را کرامت‌الله دانشیان با استفاده از چند‌بیت از این شعر ساخت.

چند هفته پس از کشته‌شدن پاتریس لومومبا، رهبر انقلابی جنبش ملی کنگو در آفریقا، شعری با نام «سرود بهار» از دکتر عبدالله بهزادی در سوگ لومومبا و در همدردی با همسر او در اسفند 1339، در هفته‌نامه ادبی هنری «سپید و سیاه» به ‌چاپ رسید که بخشی از آن چنین بود: «به بانوی سوگوار که در ماتم شهید، بنالید و زان نوا، دل عالمی‌تپید، بهاران خجسته‌باد!»

سال‌ها پس از سروده شدن این شعر، کرامت‌الله دانشیان از مخالفان رژیم پهلوی، با چند بیت از این شعر سرودی ساخت که آن را به بچه‌های مدرسه روستای سلیران که در آن زندگی می‌کرد آموخته بود و آنها صبح‌ها سر صف مدرسه به جای سرود شاهنشاهی این سرود را می‌خواندند.

منفردزاده به دلیل نبود امکانات کافی و دسترسی‌نداشتن به ارکستر، خود به تنهایی تمام سازها را ابتدا تک‌ تک می‌نواخت و بعد همه را با هم میکس می‌کرد. خوانندگان سرود علی برفچی، عبدالله و ابوالفضل قهرمانی، فرهاد مافی، حسن فخار، پدرام اکبری و خود آهنگساز بودند. سرود با شتاب و سازهایی در حد اسباب بازی و بسیار ابتدایی،کاملا غیرحرفه‌ای در منزل منفردزاده ضبط شد.

هوا دلپذیر شد، گل از خاک بردمید/ پرستو به بازگشت زد نغمه امید/ به جوش آمد از خون درون رگ گیاه / بهار خجسته‌فال خرامان رسد ز راه (2/) به خویشان، به دوستان، به یاران آشنا / به مردان تیزخشم که پیکار می‌کنند/ به آنان که با قلم تباهی دهر را / به چشم جهانیان پدیدار می‌کنند/ بهاران خجسته باد، بهاران خجسته باد/ و این بند بندگی و این بار فقر و جهل / به سرتاسر جهان، به هر صورتی که هست / نگون و گسسته باد، نگون و گسسته باد/ به خویشان، به دوستان، به یاران آشنا / به مردان تیزخشم که پیکار می‌کنند/ به آنان که با قلم تباهی دهر را / به چشم جهانیان پدیدار می‌کنند / بهاران خجسته باد، بهاران خجسته باد.

حمیدرضا عاطفی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر