jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۲۰۸۰۵۱   ۲۰ مهر ۱۳۸۷  |  ۱۵:۰۱

یک نماینده ائتلاف کردستان عراق از برگزاری نشست سران عراق درباره توافقنامه امنیتی آمریکا و بغداد خبر داد که هفته آینده تشکیل می‌شود.

به گزارش فارس، "محمود عثمان" در گفت‌وگو با پایگاه خبری شباب العراق ، از قصد رهبران عراقی در هرم قدرت برای برگزاری نشستی در بغداد با حضور نوری المالکی نخست وزیر، شورای ریاست جمهوری، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق برای بحث و بررسی مسائل مختلف این کشور و در راس آن توافقنامه امنیتی عراق و آمریکا و مشکلات بین دولت مرکزی و دولت منطقه کردستان عراق خبر داد.

وی افزود: این نشست سران هفته آتی در بغداد برگزار می‌شود و طی آن پیشنهاهایی که از سوی جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق و مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق برای پایان دادن به مشکلات بین دولت مرکزی و دولت اقلیم مطرح شد، بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد و نتایج اخیر مذاکرات درباره توافقنامه امنیتی عراق و آمریکا نیز بررسی می‌شود.

محمود عثمان درباره ضرورت برگزاری این نشست گفت: مرحله کنونی و اشکالات زیادی که اخیرا در مسائلی از جمله در توافقنامه امنیتی و تحولات کرکوک، دیالی و موصل بروز کرد ارتباط و تفاهم هر چه بیشتر را در این زمینه ایجاب می‌کند و بدون تردید نیازمند به یک دورنمای جامع و کامل و تبادل نظر و دیدگاهها نیازمندیم در نتیجه می‌توان گفت که این نشست بعد از رسیدن جلال طالبانی و مسعود بارزانی به بغداد هفته آتی برگزار می‌شود.

وی افزود: موضوعات مختلفی در این نشست مطرح و مورد بررسی قرار می‌گیرد و درباره نقاط مورد اختلاف بین دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان عراق و نیز موضوع شوراهای بیداری و نحوه مدیریت آن از طرف دولت عراق، قانون نفت و گاز و نیز توافقنامه امنیتی عراق و آمریکا مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

این نماینده ائتلاف کردستان عراق ضمن رد تلاش‌ها کردها برای به حاشیه راندن نوری المالکی نخست وزیر عراق گفت:این موضوع بزرگنمایی شده و خلاف حقیقت است نشستی که هفته گذشته بین شورای ریاست جمهوری و رئیس منطقه کردستان عراق برگزار شده، نشستی در سطح رسمی نبوده است و این نشست نیز بر ضد دولت نوری المالکی نخست وزیر عراق نیز نبوده است و به همین دلیل تاکید می‌کنم که هیچ قصدی برای منزوی کردن و به حاشیه راندن نوری المالکی نخست وزیر عراق وجود ندارد.

وی افزود: مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق هفته گذشته برای اطلاع از وضعیت جسمانی جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق به منطقه سلیمانیه رفت و در آنجا نشست غیررسمی برگزار شد ولی نشست رسمی حتما در بغداد برگزار می‌شود.

محمود عثمان با اشاره به روابط بین دولت اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی، گفت: درست است که روابط بین دولت اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی اخیر شاهد تنش‌های بوده است ولی این معنای قطع پل‌های ارتباطی نیست و دلیل این اختلافات نیز به وجود تفسیرهای مختلف از قانون اساسی این کشور باز می‌گردد و به همین دلیل نشست سران عراق برای توضیح این تفسیرها برگزار می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر