jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۰۱۸۲۳   ۲۳ شهريور ۱۳۸۷  |  ۱۶:۳۹

پژوهشگران ایرانی موفق به ساخت دستگاه جراحی الکتریکی فرکانس بالا شدند که همزمان با برش بافت ، انعقاد خون را نیز انجام می‌دهد.

مهندس احمد نیک روش ، مدیر عامل شرکت سازنده این دستگاه در گفتگو با ایسنا ، گفت: این دستگاه برش بافت و انعقاد عروق در عمل جراحی را انجام می‌دهد به این صورت که جریان فرکانس بالای دستگاه باعث می‌شود که حرارت کنترل شده‌ای در قسمت چاقوی جراحی که به دستگاه وصل است، به وجود بیاید.

وی افزود: این حرارت کنترل شده سبب می‌شود که جراح تکنیک‌های مختلفی در حین برش و انعقاد خون بتواند استفاده کند. چاقوی استفاده شده در این دستگاه به نوعی یک الکترود است که توان الکتریکی را از چاقو وارد بدن انسان می‌کند.

وی در خصوص هدف از تولید این دستگاه جراحی خاطر نشان کرد: در حین برش باید از خونریزی محل بریدگی نیز جلوگیری شود چون در غیر این صورت جراح نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد. دستگاه جراحی الکتریکی فرکانس بالا از چنین قابلیتی برخوردار است و در عین حال بافت را به صورت خیلی سطحی برش می‌دهد تا به عمق آن آسیبی نرسد.

نیک روش با بیان این که این دستگاه در سطح استانداردهای بین‌المللی است، افزود: تا به حال دستگاه مذکور به کشورهای اوکراین ، مالزی ، سودان ، یمن ، سوریه ، ترکیه و ازبکستان صادر شده است و امیدواریم در آینده به کشورهای اروپایی نیز صادرات خواهیم داشت. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.