jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۹۹۵۳   ۰۷ بهمن ۱۳۸۱  |  ۲۳:۳۵

جام جم آنلاین - وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در اجلاس روز دوشنبه 27 ژانویه در شهر بروکسل درمورد ادامه کار بازرسان تسلیحاتی در عراق موافقت کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی کانال دو فرانسه ، وزیران امور خارجه 15 کشور اتحادیه اروپایی در اجلاسی در شهر بروکسل اصل ادامه کار بازرسان تسلیحاتی در عراق را تصویب کردند ، اما درمورد مدت ادامه بازرسی ها تصمیمی نگرفتند.
همچنین وزیران خارجه اتحادیه اروپا از پیشنهاد هانس بلیکس برای تمدید و تشدید بازرسی ها در عراق تقدیر کردند.
آنها تاکید کردند مسوولیت شورای امنیت در حفظ صلح و امنیت بین المللی باید رعایت شود و بر اهمیت بنیادین جلوگیری از تکثیر سلاحهای کشتار جمعی با توجه به قوانین بین المللی تاکید نمودند.
درعین حال اعضای اتحادیه اروپا خواستار همکاری کامل و فعال عراق با بازرسان تسلیحاتی شدند و گفتند مقامات عراقی باید فورا تمام اطلاعات تکمیلی و موردنیاز بازرسان را دراختیار آنها قرار دهند و به ابهاماتی که درمورد تسلیحات کشتارجمعی وجود دارند ، پاسخ دهند.
اعضای اتحادیه اروپا تاکید کردند رعایت مفاد قطعنامه 1441 شورای امنیت توسط عراق آخرین بخت این کشور برای حل مسالمت آمیز این بحران است .
در این جلسه وزیران اتحادیه اروپا درمورد لزوم تصویب یک قطعنامه دوم شورای امنیت برای اقدام نظامی علیه عراق مذاکره نکردند ، اما بر نقش شورای امنیت درمورد اجرای قطعنامه 1441 تاکید نمودند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر