jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۹۷۱۷   ۰۲ بهمن ۱۳۸۱  |  ۲۱:۱۳

جورج بوش رئیس جمهوری امریکا با تهدید علنی مبنی بر این که در صورتی که ضرورت ایجاب نماید کشورش به تنهایی به عراق حمله خواهد کرد نسبت به انتقاد دو کشور فرانسه و آلمان از امکان جنگی زودرس

در عراق از خود واکنش نشان داد.
رادیو کلن در گزارش روز چهارشنبه خود با بیان این مطلب افزود: برخلاف دولتهای آلمان و فرانسه ، چنین به نظر می رسد که دولت امریکا حاضر نیست فرصت بیشتری را برای بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد در نظر بگیرد. بوش هفته آینده در نطقی درباره اوضاع این کشور حمله نظامی به عراق را به عنوان اقدامی موجه توصیف خواهد کرد. این رادیو اظهار داشت : رئیس جمهوری امریکا صریحا گفت : که کاسه صبرش در مقابله با سیاست صدام حسین ، رئیس جمهوری عراق به سر رسیده است . وی گفت : ما یازده سال است که می گوییم صدام باید در رابطه با خلع سلاح اقدام کند، ولی وی هیچ اقدامی به عمل نمی آورد. بوش افزود: در این گفتگوها، من از خود می پرسم که چه فرصت بیشتری باید در نظر گرفته شود تا همه درک کنند که صدام حسین قصد خلع سلاح عراق را ندارد؛ بوش خاطرنشان ساخت : همه اینها چون تکرار یک فیلم بد است که وی مایل نیست یکبار دیگر آن را تماشا نماید. این رادیو گفت : رئیس جمهوری امریکا شک و تردید در این باره باقی نگذاشت که کشورش در صورتی که ضرورت ایجاب نماید به تنهایی و یا فقط با حمایت انگلستان به عراق حمله خواهد کرد. اما وی نیز چون شمار کثیری در محافل دولتی امریکا در این روزها به این موضوع اشاره کرد که در پاییز سال گذشته هیچکس گمان نمی کرد که سازمان ملل متحد از سیاست امریکا در مقابل عراق حمایت کند، ولی سپس قطعنامه شماره 1441 این سازمان جهانی از طرف کلیه 15عضو شورای امنیت به تصویب رسید. جورج بوش گفت : جهان با فرانسه در این باره هم عقیده بود که رهبر عراق باید خلع سلاح شود، ولی چنین به نظر می رسد که اوضاع برعکس آن است . این رادیو به نقل از رئیس جمهوری امریکا ادامه داد: دیکتاتور عراق به گذشت زمان دل بسته و مردم را فریب می دهد و بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد موش و گربه بازی می کند، ولی به یقین اقدامی در زمینه خلع سلاح به عمل نمی آورد. این رادیو افزود: درباره آنچه که مربوط به موضع دولت آلمان می شود در محافل دولتی امریکا هیچکس بر این باور نیست که بتوان نظر موافق این کشور را در شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با حمله نظامی به عراق جلب کرد. ولی کشوری که در این شورا می تواند نقش کلیدی ایفا نماید، فرانسه است که آن هم نه فقط به این خاطر که در این شورا حق وتو دارد، بلکه به این علت که «ژاک شیراک» رئیس جمهوری فرانسه حمله نظامی کشورش به عراق را غیرممکن نخواهد دانست . این رادیو در پایان گفت : در عین حال وزیر امور خارجه فرانسه ، در شورای امنیت سازمان ملل متحد موکدا خاطرنشان ساخت که جامعه بین الملل حاضر به آغاز جنگی در مقابل عراق در حال حاضر نیست . دولت امریکا مایل است که پس از گزارش «هانس بلیکس» سربازرس تسلیحاتی سازمان ملل متحد در روز 27ماه ژانویه جاری شورای امنیت بدون فوت وقت تصمیم بگیرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
صلح میان اشباح

صلح میان اشباح

ماه‌ها پیشتر وقتی نمایندگان دولت کابل و سران طالبان در دوحه گرد هم آمدند تا پس از توافق واشنگتن با طالبان، طرح صلحی را دراندازند، در همین ستون نوشتم که این گفتگوها با وجود سروصدای بلند رسانه‌ های آن حاصلی نخواهد داشت.

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر