jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۹۲۲۳   ۲۱ دی ۱۳۸۱  |  ۲۰:۵۶

رئیس سازمان انتقال خون گفت : در ماههای اخیر رفتار پرخطری در جامعه پزشکی ، بویژه در میان جراحان و دندانپزشکان به بهانه پیشگیری از ایدز در حال شکل گیری است که نه تنها تاثیری در کاهش و پیشگیری از ایدز ندارد؛ بلکه موارد این بیماری را افزایش می دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر پورفتح الله افزود: این دسته از پزشکان قبل از انجام اعمال جراحی و دندانپزشکی ، درخواست آزمایش ایدز و هپاتیت را می کنند و سپس براساس پاسخ آزمایش ، بیمار خود را انتخاب می کنند. وی با اشاره به این که حتی در برخی از مراکز درمانی برای استفاده از دستگاه پزشکی همچون دستگاه دیالیز برای بیماران درخواست آزمایش می کنند، افزود: این کار هیچ مبنای علمی ندارد و اصلا صحیح نیست ؛ زیرا در حال حاضر امکانات آزمایشگاهی امکان تشخیص صددرصد بیماری را فراهم نکرده است . علاوه بر این ، روشهای آزمایشگاهی قادر به تشخیص بیماری در دوره ای موسوم به «پنجره بیماری» نیست ؛ در حالی که امکان انتقال بیماری در این دوره وجود دارد. دکتر پورفتح الله یادآور شد: این مساله ، دقت کاری تیم پزشکی را در رعایت مسائل استریلیزاسیون بشدت کاهش داده و با این امید کاذب ، دقتهای لازم را برای استریل کردن به عمل نمی آورند که بدین ترتیب ، هم برای خود و هم برای بیمار مشکلات متعددی را به وجود می آورند. او با اشاره به این که در آزمایشگاه تعیین هویت صورت نمی گیرد، افزود: فرد مبتلا به ایدز و هپاتیت براحتی می تواند با دادن نمونه خون فرد دیگر و یا اعزام شخص دیگر به آزمایشگاه ، پاسخ منفی را دریافت کند. وی معتقد است : تبعیض بیمار و انتخاب آن در جامعه پزشکی کار صحیحی نیست و همه پزشکان و کادر پزشکی که با خون سروکار دارند، باید تمام بیماران خود را مثبت تلقی کنند و کلیه پروتکل های مرتبط با امنیت کاری را برای اطمینان از عدم انتقال ویروس پس از تماس وسایل جراحی با خون به عمل آورند. رئیس سازمان انتقال خون تصریح کرد: همکاران پزشک به جای اعزام بیمار به آزمایشگاه ، باید سعی در استفاده از وسایل یک بار مصرف داشته باشند و در مواردی که امکان استفاده از این وسایل وجود ندارد، از استریلیزاسیون حرارتی و سایر روشهای غیرفعال کردن ویروس استفاده کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو