jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۹۲۲۲   ۲۱ دی ۱۳۸۱  |  ۲۰:۵۶

سیستم سنتی توزیع دارو در ایران هزینه زیادی را بر شرکتهای داروسازی تحمیل کرده است ، به طوری که این هزینه ها، 30برابر کشورهای پیشرفته است.

به گزارش خبرنگار ما، نماینده علمی شرکت داروسازی اکسیر افزود: به دلیل این شیوه توزیع ، میزان ضایعات دارویی نیز افزایش پیدا می کند، به طوری که تاریخ مصرف بخش زیادی از داروها در انبارهای شرکتهای توزیع و داروخانه ها می گذرد. دکتر پژمان حسین پور افزود: توزیع دارو در استان ها همچنان به صورت سهمیه ای صورت می گیرد و چنانچه در یک استان به دلایلی نوع خاصی از دارو کم باشد، مدت زمان زیادی طول می کشد تا داروی جایگزین توزیع شود. دکتر حسین پور با انتقاد از عرضه و فروش داروها بر مبنای نام ژنریک آنها گفت : در کشور ما، قیمت گذاری و فروش داروها، بدون توجه به تفاوت های کیفی و ساخت آنها صورت می گیرد و شرکتهای داروساز انگیزه ای برای رقابت در ارائه محصولی با کیفیت بهتر ندارند؛ لذا باید نام تجاری داروها جایگزین نام ژنریک آنها شود. او افزود: از آنجا که برخی شرکتهای توزیع دارو، تولیدکننده دارو هم هستند، نوعی انحصار و تبعیض در توزیع داروها، به وجود آمده است ، به گونه ای که این شرکتهای توزیع داروهای کارخانه خود را در اولویت قرار می دهند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو