jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۹۱۲۱   ۱۸ دی ۱۳۸۱  |  ۲۰:۵۹

برای اولین بار در جهان ، فرمول هدر رفتگی آب رودخانه ها از طریق گسل ، توسط یک استاد دانشگاه در استان سمنان کشف شد.

دکتر آشوری عضو هیات علمی دانشگاه سمنان و کاشف این فرمول گفت : فرمول هدر رفتن آب رودخانه ها از طریق گسل ، پس از 15سال تحقیق و بررسی بر روی رودخانه های استان سمنان کشف شد.

وی گفت : بررسی ها مشخص کرد گسل ها عامل اصلی کاهش آب رودخانه ها هستند. با این فرمول می توان هدر رفتن آب تمام رودخانه های دنیا را محاسبه کرد.

در این فرمول شیب گسل و رودخانه ، سرعت و حجم آب ، تعداد گسل ها و درصد زاویه برخورد گسل ها با رودخانه لحاظ شده است . هدر رفتن آب تا حجم یک مترمکعب نیز محاسبه می شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو