jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۹۱۰۰   ۱۷ دی ۱۳۸۱  |  ۲۳:۱۰

جام جم آنلاین - کره جنوبی از قطعنامه روز دوشنبه 6 ژانویه آژانس بین المللی هسته ای که در آن از کره شمالی خواسته شده به تعهدات خود پایبند بوده و برنامه هسته ای خود را متوقف سازد، استقبال کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی کانال دو فرانسه ، وزارت خارجه کره جنوبی در یک بیانیه اعلام کرد: دولت کره جنوبی امیدوار است کره شمالی از این موقعیت مناسب استفاده کرده و بحران موجود را به شیوه مسالمت آمیز و دیپلماتیک حل و فصل نماید. اما کره شمالی روز سه شنبه 7 ژانویه به ایالات متحده هشدار داد هر اقدامی برای تحریم علیه کره شمالی به منزله اعلان جنگ بدون ترحم خواهد بود. خبرگزاری کره شمالی در یک بیانیه اعلام کرد ایالات متحده قصد دارد با طرح اتهام تکثیر سلاحهای هسته ای و موشکی کره شمالی را تحت فشار قرار دهد. وضع تحریم علیه کره شمالی به مفهوم جنگ است و این یک جنگ بدون ترحم خواهد بود. ایالات متحده با سیاست گفتگو را با کره شمالی اتخاذ کند و درصورت جنگ امریکا بهای سنگینی را برای این اقدام دیوانه وار خواهد پرداخت . جرج بوش رئیس جمهور امریکا تکرار کرد امریکا به هیچ عنوان قصد حمله به کره شمالی را ندارد، اما این به مفهوم آمادگی امریکا برای ازسرگیری مذاکرات نیست . وی افزود ما قبلا با کره شمالی مذاکره کرده ایم و انتظار داریم آنها به تعهدات خود پایبند باشند. هم اکنون مقامات امریکا، کره جنوبی و ژاپن به گفتگوهای سه جانبه خود در واشنگتن ادامه می دهند. گفته می شود، هیات کره جنوبی پیشنهادی را مطرح کرده است که می تواند به این بحران خاتمه دهد. اما مقامات امریکایی هنوز درمورد پیشنهاد کره جنوبی اظهارنظر نکرده اند. ژاپن به نوبه خود از کره شمالی خواست یه قطعنامه آژانس بین المللی هسته ای عمل کرده و فورا برنامه های هسته ای خودرا متوقف سازد. جونشیرو کویزومی نخست وزیر ژاپن به زودی عازم چین و روسیه می شود تاحمایت این دو کشور که متحدان سنتی کره شمالی محسوب می شوند را کسب کند.

کره شمالی مصرانه برنامه هسته ای خود را ادامه می دهد
از سرگیری برنامه هسته ای کره شمالی
امریکا، ژاپن و کره جنوبی فشار بر کره شمالی را تشدید می کنند
پیونگ یانگ بازرسان هسته ای را اخراج می کند
مسکو: واشنگتن عامل ایجاد بحران کره شمالی است
امریکا تحت فشار با کره شمالی مذاکره نمی کند
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر