jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۹۰۲۲   ۱۶ دی ۱۳۸۱  |  ۲۱:۰۶

شورای نگهبان اعلام کرد: مجلس شورای اسلامی ، اشکالات قبلی این شورا به طرح الحاق یک ماده و پنج تبصره به قانون اساسنامه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را برطرف نکرده است .

به گزارش واحد مرکزی خبر، روابط عمومی شورای نگهبان اعلام کرد: طرح الحاق یک ماده و پنج تبصره به قانون اساسنامه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که در بیستم آذرماه امسال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، پس از بررسی در شورای نگهبان ، مواردی از خلاف شرع و نقض اصول قانون اساسی در آن مشخص و به مجلس اعلام شد. براساس این طرح ، سازمان صدا و سیما مکلف شده است در صورت پخش مطالبی مشتمل بر توهین و افترا یا خلاف واقع به هر شخص حقیقی و حقوقی ، پاسخ ذی نفع را به صورت رایگان پخش کند. این طرح پس از اصلاح باردیگر به منظور اعلام نظر به شورای نگهبان ارسال شد و این شورا در نظر اخیر خود تاکید کرد: باتوجه به این که تغییری در مفاد ماده 30داده نشده است ، اشکال مغایرت آن با بند دوم اصل سوم و اصل 175قانون اساسی همچنان به قوت خود باقی است و تبصره 5نیز مبنی بر این که هزینه های احتمالی مترتب بر اجرای این ماده از محل صرفه جویی در تولید و پخش برنامه های منظور شده در همان زمان پخش جوابیه تامین می شود نیز رافع اشکال نیست . شورای نگهبان در اعلام نظر خود به مجلس شورای اسلامی یادآور شده است : همچنین ایراد قبلی شورا به این طرح مبنی بر این که تبصره ماده 30شامل مواردی می شود که رئیس سازمان صدا و سیما و مدیران مراکز استان ها درخصوص پخش مطالب هیچ گونه مباشرت یا مشارکت یا معاونتی نداشته اند، لکن آنان را مسوول دانسته است ، از این رو خلاف موازین شرع است ، همچنان به قوت خود باقی است . این شورا تاکید کرده است : ذیل تبصره دوم این ماده مبنی بر الزام رئیس سازمان صدا و سیما و مدیران مراکز استان ها به پخش پاسخ ذی نفع ، همان اشکال قبلی یعنی مغایرت با بند دوم اصل سوم ، اصل 75و اصل 175قانون اساسی را دارد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر