jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۸۶۳۲۲   ۱۶ تير ۱۳۸۷  |  ۱۶:۳۱

به نوشته یک روزنامه آمریکایی، با ورود آخرین محموله اورانیوم به کانادا، کار انتقال اورانیوم عراق به این کشور پایان یافت. با انتقال این محموله به کانادا، تنها اقدام باقی مانده در عراق پاکسازی تاسیسات هسته ای "تاویسا" در 12 مایلی جنوب بغداد از وجود زباله های هسته ای است. پاکسازی این محل توسط مهندسین عراقی که در چرنوبیل اوکراین دوره دیده اند انجام خواهد شد.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه لس آنجلس تایمز ، آخرین محموله اورانیوم طبیعی عراق روز گذشته وارد مونترال شد و با این اقدام عملیات مخفی آمریکا بر فراز کانادا ، برای  حفاظت از این محموله پایان یافت.

بر اساس این گزارش، در حدود پنج هزار و 500 تن کیک زرد عراق به کانادا منتقل شد و با این انتقال پرونده هسته ای صدام نیز بسته شد.

به نوشته این روزنامه ، آمریکا و مقامهای عراق نگران این مسئله بودند که این مواد هسته ای به دست شورشیان عراقی بیفتد، اما با انتقال آن به کانادا، نگرانی واشنگتن و بغداد نیز درباره کیک زرد پایان یافت.

در اختیار داشتن کیک زرد به تنهایی عامل نگرانی نیست، اما اگر این ماده در انفجارها به کار رود،سبب نگرانی خواهد بود. علاوه بر آن می توان کیک زرد را برای استفاده در راکتورها و در سطوح پیشرفته تر برای استفاده در تسلیحات هسته ای مورد غنی سازی قرار داد.  

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر