معاون رایس اعتراف کرد:

آمریکا خواهان مذاکره با ایران است نه ایران

معاون وزیر امور خارجه آمریکا از روشی که خبرنگاران غربی درباره ایران گزارش می دهند، انتقاد کرد. وی گفت:« غلط مصطلح این است که دولت بوش خواستار مذاکره نیست و ایران خواستار مذاکره می باشد. واقعیت کاملا برعکس است.»
کد خبر: ۱۶۴۷۲۶
به گزارش خبرگزاری فارس، نیکلاس برنز اخیرا در سخنرانی خود در همایش مرکز مطالعاتی بلفر دانشگاه هاروارد که به منظور یادبود «جان اف کندی» برگزار شده بود، گفت: ایران و آمریکا از افزایش تعاملات فرهنگی و دیپلماسی خلاقانه سود خواهند برد.

وی با اشاره به اینکه ایران از گذشته تاکنون یک چالش قابل توجه بوده است، چالش های مهم پیش روی جهان امروز را تغییرات آب و هوایی، قاچاق زنان و کودکان، گروههای جنایتکار و قاچاقچی مواد مخدر بین المللی و گروههای تروریستی خواند که به تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک دسترسی دارند.

وی گفت: ایران حامی اصلی همه گروههایی است که با سیاست آمریکا در خاورمیانه مخالفت می کنند.

معاون سابق امور سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر اهمیت منطقه خاورمیانه، مدعی شد: «این چالشی است که از گذشته پیش روی آمریکا به عنوان تضمین کننده اصلی ثبات در منطقه قرار داشته است.»

وی برنامه هسته‌ای ایران و تمایل این کشور برای تبدیل شدن به قدرتمندترین کشور خاورمیانه را مایه نگرانی خواند و در عین اشاره به این مطلب که گزینه نظامی را در برابر ایران نباید حذف کرد، گفت دیپلماسی خلاقانه را ترجیح می دهد.

برنز در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چرا آمریکا برای انجام مذاکره با ایران پیش شرط هایی را تعیین می کند، تصریح کرد آمریکا بدون دلیل با چنین کارت مهمی بازی نمی کند.

وی با اعتراف به محدود بودن گزینه‌های آمریکا در برابر ایران افزود: «آنها هرگز نشان نداده اند که تمایلی به مذاکره دارند. بنابراین باید با همین معدود کارت هایی که داری با دقت بازی کنی.»

معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین از روشی که خبرنگاران درباره مسئله ایران گزارش می دهند، انتقاد کرد و افزود: «تعبیر غلط متداول این است که دولت بوش خواستار مذاکره نیست و ایران هست که واقعیت کاملا برعکس است.»
وی مدعی شد دلیل سر باز زدن ایران مربوط به رقابت های سیاسی و اختلافات در ایران است.

برنز با انتقاد از گزارش اخیر اطلاعات ملی آمریکا که در آن به در اختیار نداشتن برنامه تسلیحات هسته ای در حال حاضر اشاره شده، اظهار داشت: «مستقیم ترین راه به سوی توان تسلیحات هسته ای، در اختیار داشتن تسلیحات نیست بلکه غنی سازی و بازفرآوری است. بسیاری از خبرنگاران بر بخش دوم این گزارش تمرکز نکرده اند که می گوید ایران تلاش هایش در زمینه غنی سازی و بازفرآوری را افزایش داده است.»

برنز در عین حال از مردم آمریکا، دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی خواست دیوارهایی را که دولت آمریکا نمی تواند از بین ببرد، بشکنند و برای از بین بردن فقدان درک متقابل و گفت وگو میان ایران و آمریکا به تبادل اساتید و دانشجویان بپردازند.

وی از کنگره خواست بودجه چنین ابتکارهایی را تصویب کند.

معاون کاندولیزا رایس افزود: «تا زمانی که بتوانیم به نقطه آغاز گفت وگو با یکدیگر برسیم، شهروندان آمریکا فرصت دارند آمریکا را به ایران و برعکس بشناسانند.»

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها