خاتمی خواستار شد:

مشارکت در انتخابات برای خنثی‌کردن"نقشه‌های بزرگ"

سیدمحمد خاتمی رییس سابق جمهوری و رهبر اصلاح طلبان در سخنانی صریح، از وجود "نقشه هایی بزرگ" علیه ایران و آرمانهای بلند مردم خبر داد و از همه شهروندان خواست با مشارکت گسترده و بانشاط خویش در انتخابات 24 اسفند هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی، این نقشه ها را خنثی کنند. وی "بازگشت استبداد در لفافه مردم فریبی" ، تلاش برخی برای منحرف کردن مسیر انقلاب اسلامی و وجود تهدیدهای خارجی علیه کشور را از جمله این نقشه ها بیان کرد.
کد خبر: ۱۶۳۲۸۸

به گزارش ایسنا، خاتمی در گردهمایی داوطلبان رد صلاحیت شده اصلاح‌طلب برای انتخابات مجلس هشتم با اشاره به روند بررسی صلاحیت‌ها و رد صلاحیت برخی اصلاح‌طلبان گفت:" ما مظلومانه اما با نشاط و با همه وجود در انتخابات شرکت می‌کنیم چون معتقدیم خیلی‌ها نقشه‌های بزرگی کشیده‌اند که با حضور مردم در انتخابات خنثی می‌شود."

وی با یادآوری تلاش 150 ساله ملت ایران برای حاکمیت بر سرنوشت خود افزود: خواسته مردم ایران از هر طبقه و بخشی این است که بر سرنوشت خود حاکم شوند و دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی نیز این بود که در مسیر مورد خواست مردم حرکت کرد.

خاتمی، با یادآوری برگزاری 30 انتخابات در عمر 30 ساله نظام جمهوری اسلامی، آن را در جهت خواست مردم برای حاکمیت بر سرنوشت‌شان ارزیابی کرد و اظهار داشت: مجلس در نظام‌های مردم‌سالار ، مهمترین نهاد حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش و مهمترین پایگاهی است که می‌تواند سبب پایدار شدن مردم‌سالاری شود .

مصیبت بزرگ بشریت

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها با یادآوری این‌که " بعد از رحلت پیامبر(ص) وضعیت به گونه‌ای شد که انتساب به پیامبر(ص) جرم به شمار می‌رفت"،از آن به عنوان مصیبت بزرگ بشریت و تاریخ نام برد و خاطرنشان کرد: ممکن است تمام فعالیت‌های تکاملی تاریخ با این آفت مواجه شود؛ چنان‌چه امروز اگر دقت کنید می‌بینید که انقلاب، امام(ره) و شخصیت آن بزرگوار مورد غفلت قرار می‌گیرد و به کسانی که در این زمینه دغدغه دارند، اتهام وارد می‌شود.

وی این غفلت را نه مختص ایران بلکه متعلق به تمام جهان دانست و با اشاره به آن‌چه امروز در فلسطین می‌گذرد، گفت: آنچه امروز در فلسطین می‌گذرد فاجعه عجیبی است. درست است که بنیان کار اسرائیل بر سرکوب و آواره کردن انسان‌ها و کشتار و قتل عام آن‌ها استوار است، اما آنچه امروز در غزه می‌گذرد بسیار تاسف‌بار است.

رییس‌جمهور سابق کشورمان،‌ آن‌چه را که موجب تشدید تاسف نسبت به اوضاع امروز فلسطین می‌شود، ستم آشکار و بی‌توجهی نسبت به جایگاه مردم‌سالاری و دولت برآمده از مردم در این کشور دانست و  تاکید کرد: اوضاع امروز غزه هدیه‌ای است که آمریکا و اسرائیل به شرکت‌کنندگان در کنفرانس آناپولیس می‌دهند.

صلاحیت اصلاح طلبان برای اداره کشور

خاتمی در ادامه سخنانش، با تاکید بر این‌که "رفع تهدید از کشور هنر است" گفت: استقبال از تهدیدها و زمینه‌سازی برای آن‌ها هنر نیست.

رییس سابق جمهوری با تاکید مجدد بر سهم انتخابات پرشور در خنثی کردن تهدیدهای پیش رو، مسوولیت هرگونه اقدامی در جهت عملی شدن این تهدیدها را متوجه کسانی دانست که به این انتخابات و عوامل موثر در پرشور شدن آن خدشه وارد می‌کنند.

وی تصریح کرد: باید در عرصه بود و جلوی نهادینه‌شدن رویه نادرستی که انتقاد از حاکمیت را خروج از آن تعبیر می‌کند، گرفت. شما اگر بیش از دیگران صلاحیت حضور در حاکمیت را نداشته باشید، کمتر از دیگران این صلاحیت را ندارید. پس، باید از حق خود استفاده کنید.

خاتمی: رفع تهدید از کشور هنر است

رهبر جناح اصلاح طلبان خطاب به نیروها و هواداران این جریان سیاسی اظهارداشت: عده‌ای تلاش می‌کنند به انحای مختلف شما را از صحنه خارج کنند، اما شما نباید بگذارید که چنین مساله ای اتفاق بیفتد.

وی گفت: به همین ،‌ به هر اندازه باید در عرصه حاکمیت حضور داشت و این حضور را نباید از دست داد؛ اما این کار باید با حفظ اصول و ارزش‌ها صورت گیرد نه این‌که برای ماندن در عرصه از مبنایی‌ترین اصول‌مان دست برداریم.

اصول اصلاح طلبان

خاتمی ، قبول حق حاکمیت انسان بر سرنوشتش را یکی از مهمترین اصول جریان اصلاح‌طلبی عنوان کرد و گفت: ما اصولگراترین اصولگرایان را کسی می‌دانیم که به حق حاکمیت انسان بر سرنوشتش باور داشته باشد، زیرا از نظر ما، این اصل محکمی است و در برابر روش‌هایی که بر این اصل خدشه وارد می‌کند نباید سکوت کرد.

وی اسلام مورد نظر جریان اصلاحات را اسلامی ضدخرافه و ظاهرپرستی توصیف کرد و اظهارداشت: یکی از خطرات جامعه ما، ظاهرپرستی و خرافه است که بعضا از برخی تریبون‌ها تبلیغ می‌شود و ما روی مسائل اعتقادی هم بحث‌های زیادی داریم.

خاتمی با یادآوری این نکته که "برخی می‌گویند جریانی که اکنون در کشور در حاکمیت است، جریان اصلی است و هرکه موافق آن نباشد از حاکمیت خارج شده است"، خاطرنشان ساخت: جلوی این انحراف مخاطره‌آمیز را باید گرفت. امروز آن‌ها که در زمان طاغوت زندان رفته‌اند، دل‌شان برای نظام بیشتر از خیلی‌ها می‌سوزد. ما از حاکمیت دفاع می‌کنیم و نباید با انتقادهایی که ما می‌کنیم برخورد منفی صورت گیرد.

وی وظیفه مجلس را جلوگیری از انحراف در این بخش دانست و با اشاره به روند بررسی صلاحیت‌ها و رد صلاحیت برخی اصلاح‌طلبان گفت: با وجود رد صلاحیت گسترده داوطلبان اصلاح طلب، در بین کاندیداهای انتخابات مجلس هشتم نیروهایی پیدا می‌شوند که در کنار نیروهایی که از جانب شما به مجلس می‌روند می‌توانند در برابر سلیقه‌های خاص روی اصول پافشاری کنند.

بازگشت استبداد با مردم فریبی

 رییس بنیاد باران، یکی از بزرگترین خطرهای جامعه را در حال حاضر،  " بازگشت استبداد در لفافه مردم‌فریبی" عنوان و خاطرنشان کرد: چنانچه مجلس واقعا در جایگاه خود قرار گیرد، به خصوص در کشور ما که تاریخ استبداد زده داریم، احتمال بازگشت استبداد به حداقل می‌رسد؛ چراکه مجلس نماینده مردم در حاکمیت است.
وی تاکید کرد: مجلس در جایگاه خود باید از واقعیت حضور مردم در صحنه حمایت کند.

خاتمی با اشاره به جایگاه اصل تفکیک قوا در جهان امروز گفت:  این مساله امری است که ما در ایران از دوران مشروطه آن را مطرح کردیم و در انقلاب آن را پذیرفتیم. پارلمان در این تعریف مهمترین جایگاه را به جهت سهمش در تحقق مردم‌سالاری دارد؛ البته در شرایطی که احزاب و رسانه‌های منتقد نیز اجازه فعالیت داشته باشند.

وی با تاکید بر این‌که "همیشه باید نگران انحراف بود" تصریح کرد: تضمینی وجود ندارد که انقلابی که این همه برای آن سرمایه‌گذاری شده تا ابد در مسیر خود باقی بماند؛ این هشدار در مورد اسلام هم وجود داشت.

خاتمی با بیان این‌که " نمی‌خواهم در مورد نظارت استصوابی مطرح شده بعد از رحلت امام و یا قانون انتخاباتی ـ که مشکلات بزرگی مانند احراز صلاحیت‌ها را دارد ـ صحبت کنم" گفت: یکی از نگرانی‌های ما در حال حاضر شیوه اجرای همین ضوابط و قانون است. نکته مهمی که در این دوره بود و نگرانی شخص من هم از آن است، نحوه رفتار مجریان انتخابات است. بازگرداندن صلاحیت 1600 نفر که در هیات‌های اجرایی رد شده بودند موید نگرانی‌ از این رفتارهاست و اتفاقی تکان‌دهنده است؛ گرچه در این بازگشت همچنان غیبت برخی نیروهای جدی و شناخته شده جریان اصلاحات را شاهد هستیم.

یک مساله خطرناک

وی با بیان این‌که " بعد از 14 اسفند هم شاهد رد صلاحیت افرادی که شایستگی و امکان رای‌آوری را داشتند بودیم" دلایلی را که برای رد صلاحیت این افراد عنوان شده عجیب دانست و اظهار داشت: همه کاندیداهای اصلاح‌طلبی که در این دوره رد صلاحیت شده‌اند انسان‌های مومن، شجاع و دارای سابقه انقلابی هستند که در حساس‌ترین مقاطع پایبندی خود را به این نظام و انقلاب اثبات کردند و مردم نیز اعتماد خود به این افراد را به انحای مختلف تا به حال نشان داده‌اند؛ بر این اساس محروم کردن این افراد از شرکت در انتخابات از بین بردن حق مردمی است که میزان رای آن‌هاست و این مساله خطرناکی است.

خاتمی توجه به این مساله را از جانب " جریانی که در عین اعتقاد به اسلام در پی سربلندی ایران است" خواستار شد و گفت: در حال حاضر برای جریان اصلاح‌طلب که مورد توجه بخش اعظم جامعه است، در اکثر حوزه‌های انتخابیه امکان رقابت وجود ندارد. با این وجود معتقدم باید در عرصه ماند و دلیل آن هم موقعیت حساس جامعه بشری، منطقه و تهدیدهای بزرگی است که اگر کارگر شود، خشک و تر را با هم می‌سوزاند. قطعا انتخابات پرشور و پرتحرک با هر نتیجه می‌تواند جلوی تهدیدها را بگیرد. 

وی با تشکر از کسانی که برای شرکت در انتخابات مجلس هشتم داوطلب شده بودند، افرادی را که صلاحیت‌شان تایید نشده است را به باقی ماندن در صحنه انتخابات و تشویق مردم به حضور در پای صندوق‌ها دعوت کرد و گفت: نامزدهای رد صلاحیت شده نزد جامعه از اعتبار برخوردارند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها