آیت الله خامنه ای:

ملت ایران در موضوع هسته ای حقاً و انصافاً به یک موفقیت بزرگ دست یافته است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز سه شنبه در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، پایبندی مردم و مسئولان بر شاخص‌ها و اصول نظام اسلامی و بیان صریح و بدون هراس آنها، و ایستادگی و حضور هوشمندانه در صحنه را عامل سربلندی نظام و پیشرفت کشور در عرصه‌های مختلف از جمله موفقیت بزرگ در موضوع هسته‌ای دانستند.
کد خبر: ۱۶۱۵۵۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصریح کردند: انتخابات مجلس هشتم یکی دیگر از عرصه‌های مهم است که به لطف خداوند متعال و با حضور گسترده مردم و انتخاب نمایندگان اصلح نتیجه انتخابات به صلاح مردم و کشور و مایه پیشرفت، عزت و عظمت بیش از پیش نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حرکت رو به جلو نظام اسلامی در 29 سال گذشته و به ویژه پیشرفت‌های کشور در سال‌های اخیر افزودند: یک نمونه از پیشرفت‌های نظام اسلامی، مسئله هسته‌ای است که ملت ایران در این موضوع، حقاً و انصافاً به یک موفقیت بزرگ و پیشرفت چشمگیر دست یافته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: همان کسانی که می‌گفتند باید فعالیت هسته‌ای ایران برچیده شود اکنون می‌گویند ما حاضر به قبول پیشرفت‌های شما هستیم به شرط آنکه برای مدت محدودی ادامه پیدا نکند، که این مسئله، پیشرفت بزرگی است که جز با استقامت به دست نمی‌آمد.

ایشان نقش شخص رئیس جمهور و ایستادگی وی را در پیشرفت موضوع هسته‌ای بسیار بارز دانستند و افزودند: در کنار ایستادگی ملت، مجلس هفتم نیز برخلاف تلاش عده‌ای در دوره قبل، واقعاً در موضوع هسته‌ای ایستادگی و پافشاری کرد.

در کنار ایستادگی ملت، مجلس هفتم نیز برخلاف تلاش عده‌ای در دوره قبل، واقعاً در موضوع هسته‌ای ایستادگی و پافشاری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی با قدردانی و سپاسگزاری فراوان و صمیمانه از قشرهای مختلف مردم، مراجع محترم، روحانیت معظم و مسئولان در بخش‌های مختلف به ویژه دولت و مجلس به دلیل اتخاذ مواضع صریح در موضوع هسته‌ای تأکید کردند:‌ حضور هوشمندانه مردم در صحنه و وحدت‌نظر مسئولان، در هر موضوعی همواره موجب استحکام نظام اسلامی خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی را یکی دیگر از عرصه‌های مهم برشمردند و با اشاره به عملکرد خوب مجلس هفتم، افزودند: به لطف خداوند متعال، مردم در این دوره از انتخابات نیز حضور خوبی خواهند داشت و امیدواریم مردم با انتخاب نمایندگانی شجاع، مؤمن، صریح در بیان ارزش‌ها و اصول انقلاب، کاردان و دلسوز مردم، مجلسی فعال‌تر و پرتلاش‌تر در جهت تامین منافع نظام و کشور تشکیل دهند.

ایشان همچنین با اشاره به ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگویی بی‌نظیر، در تبیین شاخصها و اصول نظام اسلامی افزودند: جمهوری اسلامی حقیقت واحدی است که براساس اصول و مبانی اسلام، ساختی جدید از نظام سیاسی و اجتماعی را تشکیل می دهد، بنابراین شاخص‌های نظام اسلامی با شاخص‌های جهانی متفاوت است و شاخص‌های جهانی نمی‌تواند ملاک و معیار نظام اسلامی باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه متفاوت بودن شاخص‌ها به معنای استفاده نکردن از علم و تجربیات موفق دیگران نیست، خاطرنشان کردند: ارزیابی موفق بودن تجربیات دیگران نیز باید براساس شاخص‌های نظام اسلامی باشد.

شاخصهای نظام اسلامی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شاخص‌های نظام اسلامی را محکمات انقلاب و خط امام خمینی (ره) دانستند و تصریح کردند: خط امام راحل همان شاخص‌های اسلام اصیل است وحضرت امام (ره) در بیان اصول اسلام و ارزش‌های انقلاب ، بسیار صریح و روشن عمل می کردند و درخصوص عمل به آنها نیز با هیچ‌کس تعارف نداشتند.

ایشان در تبیین شاخص‌های نظام اسلامی، به عدالت اشاره کردند و افزودند: عدالت اعم از اقتصادی، قضایی و اجتماعی از اصول قطعی نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به عدالت اقتصادی و لزوم رعایت آن از جانب مسئولان نظام اسلامی تأکید کردند: همان‌گونه که حضرت علی (ع) می‌فرمایند ، شاخص در رعایت عدالت اقتصادی برای مسئولان، مقایسه زندگی خود با پایین‌ترین طبقات مردم است.

شاخص در رعایت عدالت اقتصادی برای مسئولان، مقایسه زندگی خود با پایین‌ترین طبقات مردم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اتخاذ مواضع صریح و آشکار در مقابل جبهه دشمنان و افتخار به اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی را از دیگر شاخص‌های نظام اسلامی برشمردند و افزودند:‌ تدابیر نظام اسلامی را می‌توان براساس مصلحت، اشکار یا مخفی کرد اما هویت نظام اسلامی باید همواره آشکار باشد زیرا تابلوی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

ایشان با تأکید بر اینکه نباید در بیان ارزش‌ها و اصول انقلاب تعارف و واهمه‌ای داشت، خاطرنشان کردند: اعلام صریح ارزش‌ها و اصول موجب سربلندی و حرکت رو به جلو نظام اسلامی می‌شود.

رهبر انقلاب اسلامی،‌ همراهی و تبادل نظر نیروهای معتقد به انقلاب و پررنگ کردن مرزها با دشمن را از جمله شاخص‌های نظام اسلامی دانستند و افزودند:‌ مجموعه نیروهای معتقد به انقلاب با سلایق و عقاید مختلف باید در چارچوب اصول با یکدیگر اتحاد و همکاری داشته باشند و مرزهای فکری، عقیدتی و ارزشی خود را با دشمن پررنگ کنند.    

تقسیم بندی سیاسیون جامعه، توطئه دشمن است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تهاجم فرهنگی دشمن را منحصر به مسائل فرهنگی ندانستند و با اشاره به استفاده دشمن از ابزار فرهنگی برای تأثیرگذاری در مسائل سیاسی و اقتصادی خاطرنشان کردند: یکی از این نمونه‌ها، تبلیغات و تلاش دشمن برای تقسیم‌بندی سیاسیون و نخبگان سیاسی کشور به تندرو و میانه رو است.

ایشان در همین خصوص افزودند: در تقسیم‌بندی دشمن ، کسانی که به اصول نظام اسلامی معتقد باشند ،‌ تندرو معرفی می‌شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مسئولان ارشد نظام در طول سال‌های گذشته همواره از مخلصین امام (ره) و پایبند به اصول بوده اند، خاطرنشان کردند: بحمدالله فضای کنونی کشور و گفتمان حاکم بر جامعه، گفتمان پایبندی بر اصول و ارزشها است و مسئولان، اعم از اعضای دولت،‌ نمایندگان مجلس و بخش‌های دیگر به پایبندی به اصول نظام اسلامی افتخار می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دشمن با استفاده از شگرد رایج خود برای تقسیم‌بندی عرصه سیاسی کشور به تندرو و میانه رو، تلاش می‌کند با گفتمان حاکم بر پایبندی به اصول انقلاب اسلامی مقابله کند و به صراحت نیز اعلام کرده است که باید فشار به ایران را افزایش داد تا در دو انتخابات مهم آینده، میانه‌روها یا همان افرادی که به اصول و نظام جمهوری اسلامی معتقد نیستند برسر کار بیایند.

ایشان با تأکید بر اینکه اکثریت مردم و مسئولان به اصول نظام و انقلاب معتقدند تصریح کردند:‌ این اصول باید مبنای همکاری و اتحاد ملی قرار گیرد و اقلیتی هم که این اصول را قبول ندارند، به عنوان شهروند از حقوق عمومی برخوردار هستند.

اقلیتی که اصول نظام و انقلاب را قبول ندارند، به عنوان شهروند از حقوق عمومی برخوردار هستند.

رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند نظام جمهوری اسلامی ایران به برکت استقامت، شجاعت، فداکاری و حضور مردم در صحنه همواره حرکت رو به پیشرفت داشته و اکنون به قدرت اول منطقه و کشوری تأثیرگذار در بسیاری از مسائل جهانی تبدیل شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به برخی مطالب نمایندگان محترم مجلس خبرگان در نشست اخیر درباره لزوم وحدت بیش از پیش در جامعه تأکید کردند: با توجه به جایگاه نظام اسلامی در جهان و در منطقه و تلاشهای دشمنان برضد نظام، وحدت و همدلی یکی از نیازهای ضروری کنونی کشور است.

ایشان خاطرنشان کردند: البته این وحدت الزاماتی نیز دارد که از جمله آنها کوتاه آمدن سلایق مختلف از برخی رفتارها، اظهارات و پافشاری‌ها است.

صف آرایی فرهنگی، یک مساله درجه اول در دنیا

رهبر انقلاب اسلامی همچنین مسئله فرهنگ و صف‌آرایی فرهنگی در دنیا را یک مسئله درجه اول و بسیار با اهمیت دانستند و افزودند: فرهنگ همانند هوای تنفسی در یک جامعه است که اگر این هوا سالم باشد، در رفتار، منش و جهت‌گیری افراد تأثیرگذار خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: مسائل فرهنگی نیازمند بحث‌های مبسوط و تأمل و تعمق بیشتر از جانب همه مسئولان است.

در ابتدای این دیدار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان یکی از ویژگیهای نشست اخیر مجلس خبرگان را فضای حاکم برای اتحاد، همدلی و همراهی با مسئولان دانست و افزود: انسجام اسلامی نیز یکی از موضوعات مورد توجه در نشست اخیر بود که بر لزوم تلاش بیشتر در این خصوص تأکید شد.

وی همچنین از رهنمودهای مقام معظم رهبری و زمینه‌سازی ایشان برای برگزاری پرشورتر انتخابات مجلس هشتم قدردانی کرد.

آیت‌الله یزدی نائب رئیس مجلس خبرگان نیز ضمن ارائه گزارشی از سومین اجلاس دوره چهارم خبرگان گفت: در این نشست علاوه بر ارائه گزارش دبیرخانه و کمیسیون‌های مربوط، برخی نمایندگان در نطق‌های خود درخصوص مسائل مختلف کشور از جمله مسائل فرهنگی، لزوم حفظ وحدت، و ضرورت اتحاد میان علمای اسلام دیدگاههای خود را بیان کردند.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها