jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۵۵۳۲۴ ۱۷ آذر ۱۳۸۶  |  ۱۵:۰۲

یک جراح ایرانی مقیم استرالیا برای نخستین بار در جهان موفق شد با تولید استخوان در نوعی فلز مخصوص تحولی نوین در درمان بیماران مبتلا

به بیماریهای استخوانی و مفاصل ایجاد کند.
دکتر آرش نبوی جراح ایرانی استخوان و مفاصل در استرالیا در جریان برگزاری نشست سالانه علمی انجمن استخوانپزشکی استرالیا از پروژه بی سابقه اش پرده برداشت که این امر موجب حیرت محققان پیشرو در این عرصه از سراسر جهان شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر نبوی گفت: این فرآیند شامل استفاده از استخوان بیمار یا استخوان اهدا شده از شخصی دیگر است که طی آن از این استخوان برای بازسازی مجدد مفصل استخوان ران استفاده می شود.
وی افزود: تاکنون این فرآیند توانایی رشد در پروتزهای فلزی را نداشته است اما ما موفق به انجام این کار شده ایم.
این جراح برجسته افزود: این برای نخستین بار در جهان است که نشان داده ایم فلز به خصوصی به نام تانتالیوم دارای توانایی چشمگیری برای پذیرش قلمه استخوان و رشد استخوان در خود را دارد.
دکتر نبوی که استاد برجسته و بازنشسته دانشگاه فلیندرز نیز هست برای نخستین بار این پروژه را با نتایج خیره کننده و موفقیت آمیز در گوسفندان امتحان کرده و اکنون در نظر دارد تا این فناوری بی سابقه را برای انسانها نیز عملی سازد.
دکتر نبوی در تشریح بیشتر این فرآیند گفت: این فلز، شبیه استخوان شکل داده شده و دارای مشخصه های مشابهی همچون استخوان طبیعی است بنابراین در تشخیص استخوان طبیعی اشتباه کرده و آن را همچون فلزی از جنس خود می پذیرد و بدین ترتیب رشد استخوان در آن ممکن می شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: