jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۵۱۵۷   ۲۱ مهر ۱۳۸۱  |  ۲۲:۳۳

جام جم آنلاین - لشکر اسلامگرای عدن ابیان مسوولیت حمله به نفت کش غول پیکر فرانسوی لیمبرگ را به عهده گرفت . این سازمان تاکنون حملات خشونت بار متعددی را در یمن مرتکب شده است .به گزارش رادیو بین المللی فرانسه ، در اوایل دهه نود میلادی اعضای این گروه

را اعراب افغان می نامیدند. مبارزانی که به طور داوطلبانه به افغانستان رفته و با نیروهای شوروی سابق که خاک افغانستان را اشغال کرده بودند، می جنگیدند. اما پس از شکست خفت بار ارتش سرخ ، آنها نتوانستند قبول کنند که مسوولیتشان به پایان رسیده است . بنابراین پس از بازگشت به کشورهایشان ، به فعالیت خود ادامه دادند. جنگجویان سابق در افغانستان پس از بازگشت به کشورهایشان ازقبیل الجزایر، مصر، اردن یا عربستان سعودی به علت فعالیت هایشان یا به زندان افتند یا تبعید شده اند، درغیراین صورت تحت مراقبت دقیق ماموران امنیتی قرار داشتند. اما دردو کشور سودان و یمن اوضاع فرق می کرد. اسامه بن لادن در سال 1992 میلادی در سودان مستقر شد و در یمن نیز اصولا قدرت مرکزی به استثنای شهرهای بزرگ ، کنترلی بر سایر نواحی کشور ندارد. طارق الفضلی ، نوه آخرین سلطان ابیان (ایالت جنوب یمن ) ازجمله مبارزان عرب است که سالها در افغانستان جنگیده بود. وی در افغانستان با اسامه بن لادن آشنا شد. در بازگشت به یمن وی که به وهابیت گرویده بود به مخالفت با دولت مرکزی پرداخت . الفضلی در یمن با شیخ مجیدالذندانی رهبر حزب افراطگرای الاصلاح آشنا شد. شیخ مجید که در عین با بن لادن آشنایی داشت ،برای احداث اردوگاه های آموزشی اعراب افغانی در خاک یمن تسهیلاتی را فراهم ساخت . پس از مدتی طارق الفضلی و پیروانش عملیات خود را آغاز کردند. در سال 1992، گروه آنها مسوولیت دو بمب گذاری در هتل های محل اقامت سربازان امریکایی در عدن را به عهده گرفت . در ماه مه 1994، هنگام وقوع شورش جدایی طلبانه جنوب ، نیروهای الفضلی به جدایی طلبان حمله کرده و نخستین نیروهایی بودند که وارد شهر عدن شدند. آنها عده ای از مردم شهر را قتل عام کرده و ساختمان های زیادی را تخریب نمودند. پس از این پیروزی ، علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن ، عنوان سلطان ابیان را به الفضلی پس داد و زمین های خانوادگی وی را مسترد نمود و او را به عنوان عضو شورای ریاست جمهوری منصوب نمود. اما برخی از افراد وی از این اتحاد ناراضی شدند، از جمله زین العابدین ابوبکر ال مهدر ملقب به ابوالحسن از وی جدا شد. وی نیز مانند الفضلی درجریان جنگ افغانستان با بن لادن آشناشده بود. ابوالحسن در سال 1998 در نخستین اقدام عملیاتی خود 16 نفر غربی را به گروگان گرفت . درجریان درگیری با نیروهای دولتی چهار نفر از گروگان ها کشته و تعدادی مجروح شدند. ابوالحسن در سال 1999 دستگیر و محکوم به اعدام شد. طرفداران وی گروه لشکر اسلامگرای عدن ابیان را تاسیس کردند. ریاست این گروه با فردی است که ملقب ابوالحسن است . این گروه در اکتبر سال 2000 یکسال پس از اعدام ابوالحسن یک حمله انتحاری علیه ناو جنگی یو اس کول امریکا انجام داد که منجر به قتل 17 سرباز امریکایی گردید. آخرین حمله این گروه علیه نفت کش فرانسوی لیمبرگ صورت گرفت . بنابراین باید نتیجه گرفت لشکر اسلامگرای عدن ابیان ، سایه القاعده در یمن است و باید در انتظار حملات دیگری در یمن بود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر