آجر قزاقی چیست؟ 5 کاربرد آجر سنتی+ عکس نمای آجر قزاقی

چکیده : در این مطلب به معرفی کامل آجر قزاقی پرداختیم. این آجر سنتی در بسیاری از بناها استفاده می شود و رنگ های مختلفی دارد
کد خبر: ۱۴۵۵۲۹۶

امروزه از آجرهای قزاقی علاوه بر ساختمان‌سازی و دیوارچینی، در موارد مختلفی استفاده می‌کنند که نمای داخلی، رستوران‌ها، کافی‌شاپ، مسافر خانه و غیره تنها موارد کوچکی از این کاربردها هستند. این موضوع نشان می‌دهد که آجر نمای قزاقی به مرور زمان جایگاه بالایی در صنعت ساختمان‌سازی و طراحی پیدا کرده است. آجر قزاقی و کاربردهای این نوع آجر جزو موضوعات جذابی است که بسیاری از افراد همواره در جست‌وجوی آن بوده اند. در ادامه به صورت مفصل توضیح می‌دهیم که آجر قزاقی چیست و کاربردهای مختلف این خشت سنتی را بررسی می‌کنیم.

آجر قزاقی

آجر قزاقی چیست؟

در جواب آجر قزاقی چیست باید بگوییم که آجر قزاقی یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین آجرها در بازار مصالح ایران بوده که استفاده از آن در نمای ساختمان‌ها و همچنین طراحی دکوراسیون داخلی بسیار محبوب و رایج است. درواقع اولین آجری که پای خود را به نمای ساختمان باز کرده است، آجر قزاقی نام دارد.

آجر قزاقی با استفاده از روش‌های سنتی و به صورت دستی ساخته می‌شود و از این رو به آن، آجر سنتی یا خشت دستی نیز می‌گویند. جالب است بدانید که تمامی مراحل تولید و پخت این آجر با استفاده از روش‌های قدیمی انجام می‌شود. مواد اصلی تشکیل‌دهنده آجر سنتی، خاک رس سرند شده است و برای تولید آن، خاک رس سرند شده را به گل تبدیل می‌کنند. سپس گل تهیه شده را با استفاده از قالب‌های چوبی شکل می‌‌دهند و در نهایت آن را در کوره‌های آجرپزی می‌پزند.

آجرهای قزاقی مورد تایید سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته‌اند و در صورتی که برای ساخت و ساز به مجوز و تایید این سازمان نیاز دارید، خیالتان از این بابت راحت خواهد بود. اجر سنتی در رنگ‌های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شوند که رنگ آجرها با توجه به میزان و زمان پخت در کوره مشخص می‌گردد.

از ویژگی‌ها و مزایای آجرهای قزاقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد، بد نیست اشاره کنیم که برخی از این ویژگی ها مثل شوره نزدن با آجر نما سفید اصفهان نیز مشترک است در ادامه این ویژگی ها را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • در برابر سرما و گرما و تغییر آب و هوا مقاومت بالایی دارند
 • شوره نمی‌زنند
 • نرخ بیمه کردن خانه را کاهش می‌دهند
 • نمای سنتی و زیبایی را ایجاد می‌کنند
 • ماندگاری و طول عمر بالایی دارند
 • باعث افزایش ارزش مالی خانه می‌شوند
 • نگهداری راحتی دارند؛ چرا که نیاز نیست شسته شوند
 • می‌توانند مانند عایق در برابر گرما و سرما عمل کنند
 • قیمت مناسبی دارند

کاربردهای آجر قزاقی

کاربرد آجر قزاقی

در جواب اصلی‌ترین کاربرد آجر قزاقی چیست باید بگوییم که آجر قزاقی پلاک کامل در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمای آجر قزاقی به دلیل تنوع رنگی که دارد، در نمای ساختمان نیز بسیار مورد کاربرد دارد. آجرهای قزاقی پلاک ساده و نیمه نیز به دلیل ضخامت کمی که دارند، معمولا در نمای داخلی و خارجی استفاده می‌شوند. آجرهای قزاقی L نیز در نمای گوشه‌های ساختمان‌ها به کار می‌روند.

اگر چه استفاده از آجر قزاقی در طراحی های داخلی گران تر و هزینه برتر از مصالح جانبی دیگر است اما مزایایی نیز به دنبال دارد.

در ادامه کاربردهای آجر قزاقی را در دسته‌بندی‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

 • کاربرد آجر قزاقی در تلفیق نمای مدرن و سنتی

آجرهای قزاقی در نمای سنتی ساختمان‌ها کاربرد زیادی دارند و با توجه اینکه امروزه افراد زیادی به نمای سنتی علاقه دارند، استفاده از آجر قزاقی در نما بسیار رایج‌تر از گذشته شده است.

 • کاربرد آجر قزاقی در نمای داخلی

کاربرد خشت سنتی در نمای داخلی ساختمان متنوع است باعث ایجاد نمای اصیل و سنتی خاصی در نمای داخل می‌شود. شما می‌توانید با ترکیب چوب، شیشه و غیره از سبک کلاسیک و مدرن در نمای داخلی استفاده کنید و با خرج کمی خلاقیت، نمای بی‌نظیری به ساختمان هدیه دهید.

در اینجا بد نیست اشاره ای داشته باشیم به کاربرد آجر رستیک که از آن نیز میتوان در ساخت دیوارهای داخلی استفاده کرد. در مطلب آجر رستیک چیست بیشتر در این باره صحبت کردیم.

اولین و مهم‌ترین کاربرد آجرهای رستیک را می‌توان ساخت دیوارهای داخلی دانست. آجرهای رستیک یک انتخاب عالی برای این موضوع محسوب می‌شوند و نمی‌‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. دیوارهای داخلی ساخته‌شده با این آجرها مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربات فیزیکی و لرزش خواهند داشت و می‌توان برای سال‌های متمادی از جذابیت ظاهری آن‌ها لذت برد.

 • کاربرد آجر قزاقی در نمای خارجی ساختمان

با کمی دقت می‌توانید کاربرد آجرهای قزاقی در بناهای تاریخی را در جای جای کشور ایران مشاهده کنید. نماهایی مانند خانه پروین اعتصامی و خانه سیمین و جلال آل احمد که از هنرمندان محبوب کشور محسوب می‌شوند، نمونه‌ای از این بناهای تاریخی هستند.

 • کاربرد آجر سنتی قزاقی در کف

برای استفاده در کف می‌توانید از ابعاد مختلفی از آجرهای قزاقی استفاده کنید که رایج‌ترین ابعاد اجرهای قزاقی مورد استفاده در کف، 10*10 و 20*20 هستند. شما می‌توانید از آجرنمای قزاقی با ابعاد 10*10 برای نمای دیوار داخلی و بیرونی نیز استفاده کنید. آجرهای سنتی 20*20 نیز عمدتا برای کف فرش حیاط، پیاده رو، باغ، رستوران‌های سنتی، پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • کاربرد نمای دیوار حیاط با آجر قزاقی

یکی دیگر از کاربردهای رایج آجر قزاقی، استفاده در نمای دیوار حیاط است. شما می‌توانید در صورت استفاده از آجر قزاقی در نمای خارجی ساختمان، از این نوع آجرها در نمای دیوار حیاط با تکنیک آجرچینی‌های متفاوت بهره بگیرید و نمای زیبایی به ساختمان دهید.

انواع آجر قزاقی

آجرهای قزاقی در دسته‌بندی‌های مختلف به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

انواع آجر قزاقی بر اساس رنگ

آجرهای قزاقی، زمانی که در کوره آجرپزی قرار دارند، رنگشان شکل می‌گیرد و در واقع رنگ آجر قزاقی بر اساس مدت زمانی که در کوره قرار دارد و میزان حرارت کوره تعیین می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که رنگ آجر نمای قزاقی کاملا طبیعی و غیرشیمیایی است و با مرور زمان دچار تغییر نمی‌گردد. انواع آجر قزاقی براساس رنگ عبارتنداز:

 • آجر قزاقی پوست پیازی یا گلبه ای
 • آجر قزاقی قرمز اخرایی رنگ
 • آجر قزاقی زرد رنگ
 • آجر قزاقی نخود رنگ

انواع آجر قزاقی از نظر شکل ظاهری

همانطور که در بخش‌های قبلی آجر قزاقی چیست اشاره کردیم، آجرهای قزاقی انواع مختلفی دارند. جالب است بدانید که آجرهای قزاقی از نظر شکل ظاهری نیز به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند و مهندسین و طراحان از هر کدام از آن‌ها برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌کنند. انواع آجر قزاقی از نظر شکل ظاهری عبارتنداز:

 • آجر قزاقی نما (نیمه)

آجرهای قزاقی همانطور که از اسمشان پیداست، بیشتر در نمای داخلی و خارجی ساختمان به کار می‌روند و به دلیل تنوع رنگی بالایی که دارند، دست مشتری و طراح برای انتخاب کاملا باز است.

 • آجر قزاقی سنتی کامل

این مدل آجر سنتی با مدل قبلی تفاوت چندانی ندارد و بارزترین تفاوت این نوع آجر به تنوع رنگی و بافت آن‌ها مربوط می‌شود. آجرهای قزاقی سنتی کامل اکثرا برای طراحی دکوراسیون خارجی استفاده می‌گردند.

 • آجر قزاقی L

آجر قزاقی L

آجر قزاقی L به صورت L شکل تولید می‌شود و به دلیل داشتن زاویه 90 درجه و زاویه شکسته، برای استفاده در کنج و گوشه‌های نما بسیار مناسب خواهد بود. همچنین شما می‌توانید برای فضاهای پرت و دور از دسترس را به خوبی با آجرهای قزاقی پوشش دهید.

 • آجر قزاقی روستیک

این مدل آجرهای قزاقی به منظور استفاده در دیوارهای ساختمانی از جمله اتاق خواب و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و یک فضای نوستالژی را در دل معماری مدرن برای شما ایجاد می‌کند.

 • آجر قزاقی پلاک

آجرهای قزاقی پلاکی همان آجرنماهای طرح قدیمی هستند و معمولا از آن‌ها برای مرمت و بازسازی نمای ساختمان‌ها و بناهای قدیمی استفاده می‌کنند.

سخن پایانی

در این مطلب به صورت مفصل توضیح دادیم که آجر قزاقی چیست و انواع مختلف این خشت سنتی را برشمردیم. این نوع آجر که جزو آجرهای سنتی و قدیمی به شمار می‌رود، در بسیاری از بناها از سنتی تا امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انواع مختلف آجرهای قزاقی می‌توان در مکان‌های مختلفی از نمای داخلی و بیرونی تا کف ساختمان استفاده کرد. همانطور که اشاره کردیم، آجر قزاقی مزایا و ویژگی‌های مختلفی دارد که باعث شده در کنار زیبایی بخشی به نمای ساختمان محل کار یا منزل، صاحب یک دیزاین و دکوراسیون به سبک سنتی و البته ماندگار شوید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها