رییس جمهور فرانسه می‌گوید که اگر مخاطرات و تهدیدهای امنیتی برگزاری افتتاحیه المپیک ۲۰۲۴ در فضای باز بیش از حد باشد، مراسم لغو خواهد شد.
کد خبر: ۱۴۵۲۳۳۵

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از واشنگتن‌پست، امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه می‌گوید که اگر مخاطرات و تهدیدهای امنیتی بیش از حد باشد، امکان لغو مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس در فضای باز، وجود دارد.

مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس برای نخستین بار قرار است تا خارج از فضای بسته و در رود سِن و کرانه آن برگزار شود.

مکرون با اشاره به اینکه از زمان آغاز المپیک، نیروهای امنیتی در سطحی بی‌سابقه بسیج خواهند شد، تاکید کرد: با این حال، بسته به تحلیل و ارزیابی ما از شرایط، اگر به این نتیجه برسیم که مخاطراتی وجود دارد، برنامه‌های جایگزینی تدارک دیده‌ایم. در واقع، علاوه بر «پلن بی»، «پلن سی» هم وجود دارد.

انتظار می‌رود حدود ۱۰ هزار ۵۰۰ ورزشکار در قلب فرانسه و در مسیری حدود ۶ کیلومتری، در قلب فرانسه روی رود سِن رژه را روی قایق برگزار کنند.

مکرون گفته است که سازمان‌دهندگان به منظور محدود کردن مخاطرات امنیتی شاید اقدم به کاهش مسیر رژه ورزشکاران روی رود سن گرفته یا حتی «مراسم را به ورزشگاه استادوفرانس» منتقل کنند.

سازمان‌دهندگان در ابتدا برای این مراسم افتتاحیه باشکوه، حضور حدود ۶۰۰ هزار تماشاگر را پیش‌بینی کرده بودند که عمده آنها از کرانه‌های رودخانه و به طور رایگان به تماشای مراسم خواهند نشست اما نگرانی‌های لجستیکی و امنیتی دولت را مجبور به کاهش انتظارات و بلندپروازی‌اش کرد و اوایل سال جاری، این تعداد تماشاگر به حدود ۳۰۰ هزار نفر کاهش یافت.

همچنین دولت فرانسه تصمیم گرفته است تا حضور رایگان گردشگران در مراسم افتتاحیه به دلیل نگرانی‌های امنیتی، لغو شود. با این تصمیم، حضور رایگان تنها با ارائه دعوتنامه میسر خواهد بود.

پیش‌تر راشاتودی به نقل از منابع آگاه مدعی شد که سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با اشاره به حمله تروریستی اخیر به حومه مسکو، از مقامات فرانسه خواسته‌اند تا مراسم پرزرق و برق افتتاحیه بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس را به دلیل نگرانی‌های عمیق امنیتی، لغو کنند. بازی‌های المپیک تابستانی امسال از ۲۶ جولای تا ۱۱ آگوست (۵ تا ۲۱ مرداد) در پاریس برگزار می‌شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها