مرحله سوم پلی‌آف لیگ برتر والیبال

کاله و میزان به نیمه نهایی والیبال صعود کردند

محمدرضا تندروان، سرمربی تیم نایب قهرمان لیگ والیبال در گفت‌و‌گو با «جام‌جم»:

صبوری برای بازگشت به روزهای خوب والیبال

یک فینال تمام عیار بود؛فینالی که تا لحظه آخر هیچکس نفهمید کدام تیم قهرمان می‌شود؛ فولاد سیرجان یا شهداب یزد. دست آخر با این‌که قهرمانی به فولادی‌ها رسید و شهداب یزد باناراحتی نایب‌قهرمانی راقبول کردامامحمدرضا تندروان سرمربی شهداب می‌گوید تیمش وبازیکنانش اندازه یک قهرمان هستند،قهرمانی که حالا رویاهای‌بزرگ‌تری دارد.
کد خبر: ۱۴۵۲۲۸۱
نویسنده هیلدا حسینی‌خواه - گروه ورزش
 
شهداب یزد درلیگ برتر والیبال ایران قدمت چندانی ندارد اما بسیار بابرنامه و هدفمند است. این تیم رویاهایش را می‌سازد. حالا در صورت گرفتن میزبانی جام باشگاه‌های آسیا،قهرمانی درقاره کهن درانتظار شهداب و ستاره‌هایش است.تندروان از نایب قهرمانی و شرایط والیبال ایران به خصوص در رده ملی می‌گوید.

از دست دادن عنوان قهرمانی در لیگ برتر را چطور توصیف می‌کنید.
در این باره یک جمله می‌توانم بگویم:«این نایب قهرمانی توام با احترام بود». شاید تیم دوم شدن معنی ندهد.هردو تیم به شکل خوبی کار کردند و لیگ احیا شد. در سال‌های اخیر فینال‌های متعددی را شاهد بودیم ودربرخی ازاین فینال‌ها خودم هم حضور داشتم اما باید بگویم این فینال جذاب‌ترین بود. درواقع والیبال پیروزشد. کل جامعه والیبال احترام زیادی به این فینال گذاشت.
 
شهداب و فولاد هر دو جزو تیم‌های نوظهور والیبال ایران هستند. تیم‌هایی از این دست هم معمولا به سرعت قدرتمند می‌شوند. شما این تسریع در تبدیل شدن به قدرت والیبال ایران را چطور می‌بینید؟
اصلی‌ترین موضوع سرمایه‌گذاری است. بحث مدیریت سرمایه نیز مهم است. وقتی این دو مهم کنار هم فراهم می‌شود به سرعت، رشد پدید می‌آید. البته نخستین بار که فولاد سیرجان قهرمان لیگ شد بیشتر بحث انگیزه بود تا سرمایه. به هر حال انگیزه و سرمایه‌گذاری هر دو تعیین‌کننده است. قدرت‌هایی در والیبال ایران حضور داشتند که شاید اکنون آن انگیزه لازم را ندارند و در باد قهرمانی‌های گذشته خوابیده‌اند. درگذشته هم تیم‌های نو ظهور و تازه تاسیس بودند که همان سال اول قهرمان شدند و دو یا سه سال به این قهرمانی ادامه دادند اما بعد عطش‌شان فروکش کرد. امیدوارم موفقیت تیم‌های جدید ادامه داشته باشد. ورزش بالا و پایین دارد و شاید تیمی که امسال قهرمان می‌شود سال دیگر جزو چهار تیم بالایی هم نباشد. در این صورت کل مجموعه آن تیم نباید ناامید شود و بالا و پایین را در نظر بگیرد. چنین نگرشی یعنی باشگاه‌داری.
 
نقش ستاره‌ها را در تیم خودتان و در کل لیگ برتر این فصل چطور دیدید؟
ستاره یعنی بازیکن خاص، متفاوت وتاثیرگذار. نسل طلایی والیبال دریک دهه اخیر در عرصه‌های زیادی بازی کرد، مثل المپیک، رقابت‌های جهانی،لیگ جهانی وجام باشگاه‌های آسیا.حالا هرکدام ازهمان بازیکنان بااین کوله‌بار تجربه درهرتیمی باشند تاثیرگذاری خود را نشان می‌دهند. این نقش را سیدمحمد موسوی در سیرجان به خوبی ایفا کرد. در تیم ما هم بازیکنانی مثل غلامی و صالحی حضور داشتند که بازیکنان با‌تجربه‌ای هستند.حضور درفینال برای ما یک چالش هم داشت و آن هم از دست دادن مهدی مهدوی، پاسور و کاپیتان با‌تجربه تیم بود. در بازی فینال پاسور ۲۰ساله ما به عنوان جانشین مهدوی کاملا به همه چیز احاطه داشت و پخته عمل کرد. اما اگر فقط بخواهم درباره فینال صحبت کنم باید بگویم اتفاقات درنتیجه تاثیر گذاشت، مثل یک توپ یا یک اوت. امابه هر حال نقش ستاره وسوپراستارهارانمی‌شود کتمان کرد.درنهایت والیبال ورزش لحظه‌هاست وباید تا آخر جنگید.
 
ارزیابی فنی و کلی شما نسبت به لیگ برتر این فصل چیست؟
بازی‌ها به هم بسیار نزدیک بود که این اتفاق برای تماشاگران شیرین است.بعضی بازی‌های لیگ پنج گیمه می‌شد اما باید بگویم نسبت به لیگ‌های گذشته کیفیت فنی پایین‌تری داشت. افت فنی این فصل به این برمی‌گردد که بازیکنان خوبی لژیونر و از این لیگ جدا شدند. این موضوع کیفیت فنی لیگ را پایین آورداما ازجذابیتش کم نشد. این نزدیکی تیم‌ها و جذابیت تنور رقابت‌ها را داغ کرد.
 
آیا میزبانی شهداب یزد برای باشگاه‌های آسیا قطعی شده است؟
اگر میزبانی قبول شود‌، شهداب به همراه فولاد سیرجان نمایندگان ایران در جام باشگاه‌های آسیا هستند. شنیده‌ها حاکی است مسئولان استانی در تلاشند این موضوع محقق شود.
 
از لیگ فاصله بگیریم و سراغ تیم‌ملی برویم که سال ۱۴۰۲ روزهای بدی راپشت سرگذاشت،چه در لیگ جهانی و چه در انتخابی المپیک. الان هم که از شانس بسیار کمی برای صعود به المپیک برخوردار است. شما این اوضاع را چطور می‌بینید و به عنوان یک متخصص چه راهکاری برای برون‌رفت از این وضعیت پیشنهاد می‌دهید؟
اولین راهکار این که صبور باشیم. اتفاقی در والیبال افتاده که همه ما نسبت به آن واقف هستیم. روزهای بدی را می‌گذرانیم چون والیبال ملی ما در رنکینگ جهانی سقوط داشت. پس هیچ عجله‌ای برای بازگشت نداشته باشیم. بازگشت به رتبه هفتم و هشتم جهان، برنامه و تخصص می‌خواهد. به همان اندازه که زمان لازم داشتیم تا به روزها و سال‌های خوب والیبال برسیم باید صبر کنیم تا دوباره برگردیم. در واقع به سمت جایگاهی که از دست داده‌ایم باید لاک‌پشت‌وار برگردیم. جامعه والیبال فکر می‌کند جایگاه خوب والیبال در دنیا دوباره باید به سرعت به دست بیاید که این نگرش درست نیست. لیگ جهانی پیش‌رو برای ما بسیار اهمیت دارد تا در رنکینگ بالا برویم که در این صورت نوید روزهای خوبی خواهد بود. ما هنوز شانس صعود به المپیک را داریم. تاخیر در انتخاب سرمربی شاید این اتفاق را دور از دسترس کرد اما فراموش نکنیم که والیبال ورزش لحظه‌هاست و اتفاقات زیادی می‌تواند بیفتد. همه باید برای صعود به المپیک تلاش کنند. ابتدا باید در رنکینگ صعود کنیم. حتی اگر دو پله هم بالا بیاییم یک موفقیت بزرگ است. بعد از آن برای چهار سال آینده برنامه‌ریزی کنیم. برنامه‌ریزی کوتاه مدت و رشد موشکی چیزی است که دیگر به سختی تجربه خواهیم کرد.

پس شما از این والیبال ناامید نیستید.
خیر. والیبال پر از استعداد است. والیبال ما شبیه نهالی در دنیاست. ما درخت نبودیم که بادها ما را تحت تاثیر قرار ندهد. شرایط ما مثل شرایط تیم برتر جهان نبود. اکنون این نهال والیبال ما درطوفان است. باید آن را به جایگاه اصلی‌اش برگردانیم تا در آینده تبدیل به درخت شود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها