ایجاد ۶ هزار فرصت شغلی در بخش اصناف هرمزگان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان عنوان کرد؛

ایجاد ۶ هزار فرصت شغلی در بخش اصناف هرمزگان

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: تحقق عدالت فرهنگی و افزایش سطح دسترسی مردم به کتاب و کتابخانه جزو دستورات اکید رئیس جمهور است.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: تحقق عدالت فرهنگی و افزایش سطح دسترسی مردم به کتاب و کتابخانه جزو دستورات اکید رئیس جمهور است.
کد خبر: ۱۴۴۴۹۶۰

هرمزگان-جام جم انلاین-دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: تحقق عدالت فرهنگی و افزایش سطح دسترسی مردم به کتاب و کتابخانه جزو دستورات اکید رئیس جمهور است.

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جمع خبرنگاران هرمزگان با بیان این که در ابتدای دولت تعداد کتابخانه‌های سیار که خدمات فرهنگی را در اختیار مردم قرار می‌دهد ۳۰ کتابخانه بود اما در حال حاضر این آمار به بیش از ۵۰ کتابخانه رسیده است  افزود:رئیس جمهور  در یک دستور به سازمان برنامه و بودجه تاکید کرده‌اند اعتبارات ۵۰۰ خودرو برای راه‌اندازی کتابخانه سیار را تأمین کنند .

وی اظهار کرد:در دستوری دیگر وزیر صمت را ملزم نمودند که ۲۰۰ خودرو برای این مهم تحویل نهاد دهند که در تلاش هستیم تاپایان دولت دست کم ۲۰۰ خودرو و کتابخانه سیار را به زیرساخت‌های فرهنگی کشور اضافه کنیم.  شبکه کتابخانه‌ای جمهوری اسلامی ایران جزو شبکه‌های کتابخانه‌ای پیشرو در دنیا است و در حال حاضر سه هزار و ۸۰۰ کتابخانه در کشور تحت نظارت این نهاد وجود دارد که یک هزار کتابخانه از آن خصوصی و مشارکتی‌اند .

وی تاکید کرد : در حوزه کتابخانه ها ۲ موضوع در دستور کار این نهاد است ،ابتدا شبکه دسترسی به کتاب و کتابخانه و دوم خدماتی که ارائه می شود که در این رابطه ۶۰ خدمت به مردم از طریق نهاد کتابخانه های عمومی ارائه می شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از ارایه خدمات نوین و جدیدی همچون مشاوره ،ارائه خدمات دیداری و شنیداری ،خدمات به گرو ه های خاص مانند نابینایان،برگزاری کارگاه هایی همچون خیاطی ،نجاری ،نجوم و… خبر داد.

رمضانی با اشاره  به رویکرد غیرتمرکزگرایانه هم به لحاظ تمرکززدایی از پایتخت و هم مراکز استان‌ها گفت : توسعه کتابخانه‌ها و خدمات فرهنگی حوزه کتاب را درتمام مناطق کشور دنبال می‌کنیم و در این راستا تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا شهری فاقد کتابخانه وجود نداشته باشد و برای رفع نقایص نیز تاکیدمان بر افزایش تعداد کتابخانه‌های سیار است .

 

رمضانی از ارائه ۱۷۴ سر فصل آموزشی از طریق نهاد کتابخانه های عمومی کشور خبر داد و گفت :  برای گردش اطلاعاتی بیشتر ،اتصال مدارس به کتابخانه‌های عمومی و تعریف زنگ کتاب در مدارس از دیگر دستورات رئیس‌جمهور است که مقدمات آن در سطح وزارت آموزش و پرورش در حال پیگیری است .

وی با تاکید بر اینکه مساله کتاب و کتابخوانی در کشور مرتفع نمی شود مگر با توجه به حوزه کودکان و نوجوانان ابراز کرد : توجه به حوزه کودک و نوجوان یک اقدام راهبردی است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از اجرای طرح هدهد سفید در چهار سطح خبر داد.

وی همچنین از برگزاری دور سیزدهم کتابخوانی رضوی با حضور بیش از یک میلیون نفر از کودکان و نوجوانان در نیمه پایانی اسفند ماه خبر دادو گفت : همچنین توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور ۴۰۰ محفل ادبی شکل گرفته است.

رمضانی با اشاره به سفر به جزیره قشم ونشست با مدیرعامل منطقه آزاد قشم بیان کرد: پیشنهاد راه‌اندازی ” منطقه نمونه کتابخوانی ” و احداث کتابخانه مرکزی در این جزیره ارائه شد که با استقبال مدیرعامل منطقه آزاد امیدواریم این مساله به جد دنبال شود.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه طبق سند ایفلا باید ۳ تا ۴ برابر فعلی کتابخانه در کشور وجود داشته باشدگفت : در حال حاضر به لحاظ تعداد کتابخانه های موجود ایران جز کشور های پیشرو است بطوریکه بیش از ۱۰ میلیون  عضو کتابخانه داریم که بیش از ۳ میلیون نفر از این تعداد کتاب به صورت امانی از کتاب خانه ها دریافت می کنند و بسیاری از مردم از این ظرفیت استفاده نمی کنند و با اضافه شدن ۲۰۰ خودرو سیار دسترسی پذیری مردم به کتاب آسان تر و بیشتر می شود.

وی همچنین خواستار  تخصیص اعتبار برای ساخت کتابخانه مرکزی بندرعباس شد و تصریح کرد:  امیدواریم این پروژه در سال آینده به بهره‌برداری برسد.

مهدی رمضانی تاکید کرد : کتاب باید در جامعه به مساله تبدیل شود و محل مراجعه مردم در زمان برخورد با مشکل باشد.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها