جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با اشاره به نشست محرمانه اخیر تعدادی از کشور‌ها به همراه رژیم صهیونیستی در پاریس به منظور دستیابی به یک توافق برای آتش بس در غزه، اعلام کرد که پایان هفته جاری به توافق‌های صورت گرفته پاسخ خواهیم داد.
کد خبر: ۱۴۴۳۲۲۱

به گزارش جام جم آنلاین، «محمد نزال» از رهبران حماس تاکید کرد که این جنبش چشم انداز خود را برای حل و فصل پرونده جنگ علیه غزه و اسرا ارائه خواهد داد.

نزال در گفتگو با با الجزیره افزود: پاریس میزبان نشستی درباره پایان دادن به جنگ علیه غزه و موضوع اسرا بود که شرکت کنندگان در آن به یک دیدگاه مشترک رسیدند و ظرف چند ساعت به دست ما رسید که درباره آن تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه روند تبادل اسرا بخش جدایی ناپذیر مذاکرات است، توضیح داد که موضع حماس منعطف و در پی توقف تجاوز علیه مردم فلسطین است و درباره توافق جدید بر سر جنگ علیه غزه و تبادل اسرا، تا پایان هفته پاسخ خواهیم داد.

در همین راستا «طاهر النونو» مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر سیاسی حماس گفت که آتش بس در غزه، مقدمه اساسی برای هر گام بعدی است.

النونو در مصاحبه با تلویزیون المیادین افزود که پس از آتش بس، تبادل اسرا و بازسازی آغاز می‌شود و نکته اصلی، متوقف کردن تجاوز به نوار غزه است و هنگامی که این امر محقق شود، بقیه جزئیات را می‌توان مورد بحث قرار داد.

وی با اشاره به کارشکنی‌های «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در رسیدن به توافق، ادامه داد: ما درباره یک آتش بس جامع و کامل صحبت می‌کنیم، نه یک آتش بس موقت و آنچه در مورد آن صحبت می‌شود، مجموعه‌ای از پیشنهادات ارائه شده به حماس است و تاکنون توافقی صورت نگرفته است.

النونو اضافه کرد: هنوز زود است که درباره تعداد اسرایی که آزاد خواهند شد، صحبت کنیم، اما در تلاشیم تا اسرای خود را آزاد و اطمینان حاصل کنیم که آن‌ها به اسارت بازنگردند.

مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر سیاسی حماس تاکید کرد: شورای امنیت سازمان ملل تابع منطق زور و همسو با ایالات متحده است و ما چارچوب گسترده‌تر مثل سازمان ملل متحد را ترجیح می‌دهیم.

شبکه خبری ان بی سی نیوز آمریکا روز دوشنبه به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد: مذاکره‌کنندگان اسرائیلی، آمریکایی، مصر و قطر روز یکشنبه در پاریس بر سر چارچوبی برای آزادی سایر گروگان‌ها به توافق رسیدند.

این شبکه به نقل از منبع آگاه خود گفت که این توافق شامل آزادی اسرای آمریکایی و صهیونیست باقیمانده می‌شود که به صورت مرحله‌ای است و ابتدا زنان و کودکان آزاد می‌شوند.

ان بی سی نیوز افزود: این توافق همچنین شامل توقف‌های مرحله‌ای در جنگ و ارسال کمک به غزه و تبادل اسرای فلسطینی است و پیش نویسی از این توافق به حماس ارائه می‌شود.

این رسانه آمریکایی ادامه داد: مذاکره کنندگان شامل نخست وزیر قطر و رهبران سازمان‌های اطلاعاتی کشور‌های دیگر بودند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها