شهریار فوتبال ایران از سوی سایت AFC در بین اسطوره‌های جام ملت‌های آسیا قرار گرفت.
کد خبر: ۱۴۳۸۲۱۶

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از AFC، جام ملت‌های آسیا به زودی در کشور قطر وارد هجدهمین دوره خود می‌شود. این رقابت‌ها زمینه مناسبی را برای بسیاری از بازیکنان فراهم کرده است تا نام خود را در تاریخ فوتبال آسیا بنویسند. در طول تاریخ ۶۷ ساله مسابقات، اسطوره‌هایی بودند که با درخشش توانستند خودشان را از سایر بازیکنان متمایز کنند. 

علی دایی تخیل نسلی از هواداران ایران را با کارهایش در سطح قاره برای تیم ملی به تسخیر خود درآورد. در ابتدای سال ۹۶، علی دایی ۲۷ ساله تنها ۷ گل برای ایران به ثمر رسانده بود، اما رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶ او را به مهاجمی تبدیل کرد که یک دهه بعد با رکورد ۱۰۹ گل ملی کفش‌هایش را آویزان کرد و به فوتبالش پایان داد.

دایی مسابقات مقدماتی را با ۱۲ گل به پایان رساند و سپس در هر سه بازی مرحله گروهی گلزنی کرد. اوج درخشش او در مرحله یک چهارم نهایی بود که دایی بهترین نمایش خود را برابر کره به نمایش گذاشت. ایران و کره در ۲۴ دقیقه مانده به پایان بازی، ۲ بر ۲ مساوی بودند که دایی گل برتری ایران را ثبت کرد. او سپس یکی از بهترین گل‌ های جام ملت‌ های آسیا را به ثمر رساند.
 
دایی در دقیقه ۸۳ هت‌ تریک کرد و با چهارمین گلش از روی نقطه پنالتی، پیروزی ۶ بر ۲ ایران را قطعی کرد. تیم ملی در نیمه نهایی در ضربات پنالتی به عربستان باخت.
 
اگرچه دایی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ به عنوان کاپیتان کشورش در هر دوره ۳ گل به ثمر رساند، اما شکی نیست که بهترین گلزن تاریخ جام ملت‌ های آسیا با ۱۴ گل، اثری محو نشدنی در این رقابت‌ها از خود بر جای گذاشته است.

عکس | «شهریار» در بین ۵ اسطوره جام ملت‌ های آسیا

دیگر اسطوره‌ها

شونسوکه ناکامورا - ژاپن

یونس محمود - عراق

صالح النعیمه - عربستان

تیم کیهیل - استرالیا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها