اسدالله ابراهیمی ـ جام جم آنلاین ـ مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اظهار کرد: این استان به‌عنوان یکی از مناطق مهم تولید فرش دستباف کشور، تولید بیش از هشت درصد از کل فرش دستباف کشور را در اختیار داشته است.
کد خبر: ۱۴۳۷۸۰۱
نویسنده اسدالله ابراهیمی

حسین حاجی‌بگلو ، با بیان اینکه از مزیت‌های نسبی و انحصاری استان در تولید و صادرات فرش دستباف کشور، بافت فرش منحصربه‌فرد دو رو ابریشم است که به‌صورت انحصاری توسط بافندگان هنرمند خراسان شمالی  بافته می‌شود، ادامه داد: تولید انواع فرش‌های ترکمنی، کردی و ... توسط بافندگان خلاق و هنرمند استان انجام می‌شود.

وی گفت: حدود ۴۰۰۰ مترمربع  فرش در سال با حضور فعال بیش از ۲۶ هزار نفر بافنده تولید می‌شود که می‌توانند نقش تاثیرگذاری در توسعه صادرات این هنر ارزشمند داشته باشند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی بر ضرورت برگزاری دوره‌های آموزشی فرش دستباف در استان تاکید کرد.

وی توضیح داد: با هدف بالا بردن بهره‌وری نیروی انسانی با تأکید بر حرفه‌ای بودن در فعالیت‌های زنجیره ارزش هنر - صنعت فرش دستباف و ارتقای دانش، توانمندی و خلاقیت طراحان و تولیدکنندگان، اجرای دوره‌های آموزشی مورد نیاز در حوزه فرش دستباف امری لازم و اجتناب‌ناپذیر است.

تولید بیش از ۸ درصد فرش‌های دستباف کشور در استان

حاجی‌بگلو با بیان اینکه امسال پنج دوره دو روزه در شهرستان‌های راز و جرگلان، شیروان، بجنورد و جاجرم برگزار شده است، افزود: پنج دوره بازاریابی و فروش ( پیشرفته)، پنج دوره به‌بافی (پیشرفته)، سه دوره رنگرزی نیز در شهرستان‌ها برگزار شده است. تداوم این دوره‌های آموزشی در  طول سال، بسیار موثر خواهد بود، زیرا منجر به جهت‌دهی و هدایت علاقه‌مندان به قالیبافی می‌شود و توسعه این هنر - صنعت را درپی خواهد داشت./ خراسان شمالی ـ خبرنگار جام جم ـ اسدالله ابراهیمی

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها